Każdy ogród powinien być starannie pielęgnowany przez swojego właściciela. Każdy właściciel ogrodu powinien też systematycznie dbać o to, aby ogrody były piękne, chociażby poprzez systematyczne dosadzanie ciekawych roślin ozdobnych. Jednymi zaś ze zdecydowanie najciekawszych roślin ozdobnych do naszych ogrodów, są bez wątpienia Azalie, które nie dość, że w większości przypadków pozostają zimozielone, to jeszcze dodatkowo nie wymagają od nas specjalnej opieki w zakresie pielęgnacji. przyjrzyjmy się jednak nieco bliżej kwestii tego, jak przygotować się do uprawy Azalii w przydomowym ogrodzie, gdyż pewne wymagania należy tutaj spełnić.
Warunki uprawy Azalii.
Przede wszystkim, należy zdać sobie sprawę z tego, iż Azalia wymaga odpowiedniego przygotowania stanowiska i gleby do jej uprawy. Są to rośliny uwielbiające podłoże dość kwaśne, toteż gleba pod uprawę Azalii, powinna charakteryzować się kwaśnym odczynem pH. Najlepszym rozwiązaniem jest zmieszanie w równych proporcjach, gleby ogrodniczej, kory sosnowej oraz nie odkwaszanego torfu, co pozwoli nam uzyskać mieszankę o odczynie pH na poziomie 5-6,5. Tak przygotowaną mieszanką należy wypełnić spory dołek w ziemi w odpowiednio dobranym miejscu. Przede wszystkim musimy zadbać o to, aby stanowisko do uprawy Azalii, było zacienione i gwarantowało dość spory poziom wilgotności. W tym przypadku dobrze jest zagwarantować im sąsiedztwo większego drzewa, aczkolwiek należy zwrócić uwagę na kwestię tego, aby sąsiad miał głęboki system korzeniowy, a tym samym nie wchodził w drogę azalii i jej płytkiemu systemowi korzeniowemu. Dobrym rozwiązaniem może być także usytuowanie w bezpośrednim sąsiedztwie stanowisk do uprawy Azalii, oczka wodnego, które zagwarantuje lokalne podniesienie poziomu wilgotności, co będzie jak najbardziej mile widziane przez nasze Azalie ogrodowe.
O czym należy pamiętać przy uprawie Różaneczników?
Oczywiście w przypadku uprawy Różaneczników i Azalii w przydomowym ogrodzie, nie trzeba zanadto się wysilać, gdyż sa to rośliny wymagające stosunkowo mało uwagi, niemniej jednak warto pewne czynności wykonać, co zagwarantuje, że nasze Różaneczniki będą w naszym ogrodzie czuć się jeszcze lepiej. Przede wszystkim trzeba będzie zadbać o systematyczne nawadnianie, szczególnie zaś w okresie letnim w przypadku braku naturalnych opadów atmosferycznych. Koniecznością jest także solidne nawodnienie azalii przed nastaniem zimy, aby mogły one nabrać wody i przygotować się do sezonu zimowego. Można także dodatkowo zadbać o to, aby nasadę korzenia ogacić słomą, trawą czy też suchymi liśćmi, co zagwarantuje, iż korzeń nie przemarznie nawet w przypadku większych mrozów. Generalnie rzecz więc ujmując, można powiedzieć, iż uprawa Azalii i Różaneczników w naszych ogrodach jest prosta i mało wymagająca, niemniej jednak o kilku kwestiach trzeba pamiętać, aby zagwarantować sobie idealne warunki do ich bezpiecznej uprawy.
TAGI