grzejnik ściennyGrzejniki ścienne póki co, pozostają najbardziej popularnym rozwiązaniem w zakresie systemów grzewczych w domach jednorodzinnych. Nic w tym dziwnego. Pod względem poziomu komplikacji eksploatacyjnych oraz montażowych są to rozwiązania najprostsze. Przy tym charakteryzują się wystarczająco wysokim poziomem efektywności grzewczej. Niektórzy jednak zastanawiają się, czy warto jeszcze stosować grzejniki ścienne w naszych domach. Tym bardziej, iż mamy do czynienia z wieloma nowoczesnymi rozwiązaniami, jak chociażby ogrzewanie podłogowe, kanałowe, nadmuchy, wentylacja z rekuperacją. Niemniej jednak w wielu przypadkach grzejniki ścienne, będą w dalszym ciągu doskonale sprawdzać się w naszych domach jednorodzinnych i mieszkaniach.

 

Jak dobrać grzejniki ścienne do konkretnych warunków?

Przede wszystkim, aby grzejniki ścienne mogły się sprawdzić w ogrzewaniu naszych domów, powinny być prawidłowo dobrane do każdego pomieszczenia. Tutaj najważniejszymi parametrami będą: moc grzejnika, rodzaj instalacji grzewczej, typ kotła grzewczego, oraz zapotrzebowanie energetyczne poszczególnych pomieszczeń.

  • Moc grzejnika – wyrażana jest kWh/m2
  • Zapotrzebowanie energetyczne pomieszczeń – wyrażane także w kWh/m2. jest to parametr ściśle powiązany z mocą grzejników. Powinny one być tak dobierane, aby pokrywały swoją mocą zapotrzebowanie energetyczne pomieszczenia.
  • Rodzaj instalacji grzewczej – jeśli dysponujemy instalacją z czterodrogowym zaworem mieszającym, można będzie zastosować przewymiarowane grzejniki. W takiej sytuacji będziemy po prostu ograniczać temperaturę czynnika grzewczego podawanego na grzejniki ścienne. Będzie to korzystnie wpływać na komfort wewnątrz pomieszczenia. W przeciwnym przypadku, trzeba precyzyjnie dopasować grzejniki, aby kocioł mógł pracować na swojej nominalnej mocy i z zakładaną efektywnością, a w domu nie było nazbyt gorąco
  • Rodzaj kotła grzewczego – każdy z nich w zależności od stosowanego paliwa, będzie musiał pracować w innym zakresie temperatury. Należy to brać pod uwagę przy dobieraniu grzejników w celu zapewnienia sobie maksymalnego poziomu komfortu w domu.

Widać więc, iż nie jest to takie proste, jakby się to mogło pozornie wydawać. Trzeba zwrócić uwagę na wiele szczegółów, aby ostatecznie grzejniki ścienne mogły zagwarantować efektywną pracę w ogrzewaniu naszego domu.

Jakość grzejników ściennych.

Poza kwestią doboru mocy grzejników, warto zwrócić także uwagę na to, iż grzejniki ścienne od poszczególnych producentów będą się od siebie znacznie różnić. W wyniku tego, dwa grzejniki o tej samej mocy grzewczej od różnych producentów, mogą sprawdzać się zupełnie inaczej. Duża rolę odgrywa tutaj jakość wewnętrznych kanałów konwekcyjnych. Im lepiej będą one wyprofilowane, tym większą ilość ciepła grzejnik zdoła przekazać przepływającemu powietrzu. Co ważne, dobre profilowanie kanałów, będzie wpływać także na przyspieszenie przepływającego wewnątrz powietrza. To z kolei zagwarantuje nam sprawne rozprowadzanie ciepłego już powietrza po całym pomieszczeniu. Warto więc na tego typu kwestie zwrócić uwagę dobierając grzejniki ścienne. Tak, aby ostatecznie zapewnić sobie efektywne ogrzewanie naszego domu jednorodzinnego.

TAGI

Warning: Use of undefined constant cloogooq - assumed 'cloogooq' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/pager-10/single.php on line 79

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.

=