Ekologia ogrzewania domów jednorodzinnych odgrywa w ostatnich latach coraz ważniejszą rolę w dialogu społecznym. Z jednej strony musimy zadbać o ogrzewanie naszych domów w sezonie zimowym, z drugiej zaś musimy zatroszczyć się o naszą planetę, dla której spalanie węgla kamiennego jest zabójcze. Problem w tym, iż energetyka w naszym kraju oparta jest niemalże w całości na węglu kamiennym, a co gorsza, nie widać, aby rządzący mieli jakiekolwiek plany sprawnej restrukturyzacji energetyki. Wręcz wygląda na to, iż stali się oni zakładnikami grupy zawodowej górników, dla których znakomitej większości kopalnia to jedyny sposób zarabiania. Węgiel to jedyne źródło energii, bez względu na przyszłe konsekwencje jakie poniosą ich dzieci. A przecież mamy inne rozwiązania, jak chociażby pompy ciepła.
Czy pompy ciepła są ekologiczne?
Bardzo często są podnoszone głosy iż pompy ciepła w Wadowicach to żadna ekologia, bowiem zasilane są prądem elektrycznym, a ten przecież produkowany jest z węgla. Już słychać głosy: „szach mat ekoterroryści!”. Cały szkopuł jednak w tym, iż prąd elektryczny co prawda produkowany w naszym kraju jest w elektrowniach węglowych. Tak jednak wcale być nie musi. Możemy wdrożyć elektrownie wiatrowe, słoneczne, wodne, a nawet atomowe i całkowicie wyeliminować węgiel kamienny z sektora energetycznego. Jeśli będziemy mieć pompy ciepła wtedy, to już przestaną być nieekologiczne. Tym bardziej, iż znakomita część energii cieplnej nie w przypadku pomp ciepła nie pochodzi z energii elektrycznej, tylko jest odzyskiwania z otoczenia, bądź też z ciepła gruntowego. Energia elektryczna jest tutaj potrzeba do napędzania pompy, regulowania jej pracy oraz do ewentualnego dogrzania czynnika grzewczego do właściwego poziomu, jeśli takowego nam brakuje. Można więc powiedzieć, iż pompy ciepła to rozwiązanie jak najbardziej ekologiczne, szczególnie w perspektywie długoterminowej.
Montaż pompy ciepła w domu jednorodzinnym.
Wielu także zdaje się, iż koszty zakupu oraz montażu pompy to niebotyczne sumy, co wynika z faktu iż jest to taka zaawansowana technologia. Nic bardziej mylnego. Pompa ciepła powietrzna, to wcale nie taka zaawansowana technologia. Koszt zakupu takiej pompy, co prawda przewyższa koszt zakupu kotła węglowego, niemniej jednak w odpowiednich okolicznościach pozwoli nam poczynić pewne oszczędności. Zresztą takie podejście też wcale nie jest słuszne a wynika z doktryny kapitalistycznej, która mówi, iż jakiekolwiek działania inwestycyjne mogą być podjęte jedynie wtedy kiedy przynoszą przyszłe korzyści finansowe. Tutaj zaś nie chodzi o to, żebyśmy mieli taniej, ale żebyśmy nie zniszczyli planety naszych dzieci i wnuków. Generalnie rzecz więc ujmując, nowoczesne pompy ciepła i instalacje sanitarne, które zamontujemy w naszych domach jednorodzinnych, mogą realnie przyczynić się do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska. To zaś powinno być dla nas kwestią wręcz priorytetową, jeśli nie ze względu na nas samych to przynajmniej ze względu na przyszłe pokolenia.
TAGI