ładowanie akumulatorówWykorzystywanie we wszelkiego rodzaju obiektach produkcyjnych i magazynowych, akumulatorowych wózków widłowych, jest rozwiązaniem bardzo korzystnym, przede wszystkim dla samej atmosfery wewnętrznej. W tym przypadku wózki spalinowe generowałyby zbyt dużą ilość spalin do otoczenia wewnętrznego, co niestety narażałoby wszystkich pracowników na ich wdychanie. Dlatego też, o wiele lepszym rozwiązaniem są nowoczesne wózki akumulatorowe. Niemniej jednak ich wykorzystanie wymaga posiadania odpowiedniego pomieszczenia akumulatorowni, w którym będą ładowane baterie trakcyjne do wózków, a tutaj trzeba już skupić się bardzo na obowiązujących normach, aby zagwarantować wysoki poziom bezpieczeństwa na całym zakładzie.

Zagrożenie związane z pomieszczeniami akumulatorowni.

Do zdecydowanie największych zagrożeń, należy tutaj zaliczyć zagrożenie wybuchowe, którego przyczyny w tym przypadku mogą być dość zróżnicowane. Jednym z przypadków wybuchowych będzie sytuacja, jaka miała miejsce w zakładzie EGO przy ulicy Technicznej w Łodzi. W wyniku awarii prostownika, nie odłączył się on od baterii trakcyjnej po jej naładowaniu, w wyniku czego doszło do zagotowania siarkowodoru i jego przedostawania się do otoczenia. Do zapłonu doszło w poniedziałek, kiedy pierwsza zmiana rozpoczęła pracę. Na szczęście nikomu nie stało się nic poważne, niemniej jednak samo zagrożenie jest bardzo wyraźne.

Bardzo często przyczyną wypadków jest także sam człowiek. W wyniku zużywania się podzespołów w akumulatorach ołowiowo-kwasowych, bardzo często może się z nich wydzielać tlen lub wodór. W takich przypadkach wystarczy niewielka iskra, która doprowadza automatycznie do wybuchu, niebezpiecznego dla wszystkich znajdujących się w pobliżu pracowników. Bardzo często zaś przyczyną tego jest człowiek i jego zgubny nałóg, czyli papierosy, szczególnie jeśli pali w miejscu pracy. Na tę kwestię także trzeba będzie zwrócić szczególną uwagę.

Niezbędne zabezpieczenia.

Przeglądając profesjonalne projekty i realizacje akumulatorowni, można znaleźć w podstawowe rozwiązania technologiczne mające na celi podnieść poziom bezpieczeństwa w tych pomieszczeniach. Przede wszystkim, powinny one być wyposażone w nowoczesny, w pełni profesjonalny system detekcji wodoru, oraz dobrze wysterowany system wentylacji, który zapewni natychmiastowe wietrzenie pomieszczenia w przypadku wykrycia wydzielania się wodoru bądź siarkowodoru. Do tego, niezbędnym elementem będą odpowiednie platformy jezdne, z wannami, które będą przechwytywać ewentualne wycieki elektrolitu z baterii trakcyjnych, co uchroni otoczenie przed szkodliwym skutkiem takowych wycieków. Niezbędne będą także odpowiednie stojaki dla samych prostowników aby zminimalizować ewentualność ich uszkodzenia mechanicznego. Jednym słowem pomieszczenie akumulatorowni powinno być w stu procentach nowoczesne, aby zminimalizować ryzyko wybuchu, co będzie pociągać za sobą koszty, niemniej jednak ze względu bezpieczeństwa zakładu, niezbędne do poniesienia.

TAGI

Warning: Use of undefined constant cloogooq - assumed 'cloogooq' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/pager-10/single.php on line 79

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.

=