azalia3Różaneczniki to jedne ze zdecydowanie piękniejszych krzewów egzotycznych, które możemy bez większych trudności uprawiać w naszych przydomowych ogrodach. Przede wszystkim jest to roślina o niewielkich wymaganiach w zakresie pielęgnacji, a jedyne wymagania jakie musimy spełnić to wybrać odpowiednią odmianę odporną na wysokie mrozy, znaleźć jej odpowiednie stanowisko i przygotować dobrą mieszankę gleby. Poza tym w zasadzie nie trzeba przejmować się niczym, gdyż Różaneczniki nie mają jakichś specjalnych wymagań w zakresie regularnej pielęgnacji, przez co też stają się tak bardzo popularne w naszych przydomowych ogrodach.

Wybieramy odpowiednie odmiany Różanecznika.

Tak jak już o tym wspomnieliśmy, kwestią zdecydowanie najważniejszą, będzie prawidłowy dobór odmian Różaneczników do uprawy ogrodowej. Musimy tutaj zwrócić uwagę głównie na kwestię ich odporności na mrozy, bowiem w naszej strefie klimatycznej będziemy mieć nierzadko do czynienia z mrozem nawet poniżej dwudziestu stopni Celsjusza, a niestety nie wszystkich odmiany Różaneczników będą w stanie takie temperatury wytrzymać. Jednakże każda hurtownia z Różanecznikami bez trudu nam wskaże odpowiednie odmiany, dzięki czemu będziemy mogli wybrać te, które naszym zdaniem najlepiej będą pasować do naszych ogrodów. Oczywiście pozostałe, te mniej odporne na mróz odmiany, w dalszym ciągu możemy uprawiać, aczkolwiek jedynie w formie doniczkowej, aby na czas zimy mieć możliwość ich schowania przed mrozem do pomieszczeń gospodarczych. Na wiosnę znów będziemy mogli je wystawić do ogrodu, także jeśli upatrzymy sobie jakąś odmianę a nie będzie ona wystarczająco odporna do uprawy ogrodowej, można zawsze skorzystać z odpowiednich doniczek.

Przygotowanie gleby i stanowiska do uprawy.

Tak jak już wspomnieliśmy, Różaneczniki będą od nas wymagać jedynie prawidłowego wyboru stanowiska i przygotowanie odpowiedniej mieszanki gleby, aby mogły się dobrze czuć w naszych ogrodach. W kwestii stanowiska pamiętać należy, aby było ono zacienione i wilgotne, bowiem w takich mniej więcej warunkach Różaneczniki rosną w swoim naturalnym środowisku. Jeśli zaś chodzi o kwestię gleby to powinna ona charakteryzować się stosunkowo kwaśnym odczynem pH, na poziomie 5-6,5. Aby osiągnąć taki poziom odczynu pH, należy przygotować mieszankę składającą się z równych części gleby ogrodniczej, nie odkwaszonego torfu i kory sosnowej. Mieszanką należy wypełnić dołek o głębokości powyżej pół metra i średnicy około jednego metra, aby na większości miejsca ukorzenienia naszej rośliny utrzymać odpowiedni poziom pH gleby. Poza tymi zabiegami w zasadzie pozostaje nam już jedynie cieszyć się pięknymi krzewami ogrodowymi, nie wymagającymi od nas zbyt wielu czynności pielęgnacyjnych, poza regularnym ich nawadnianiem. Możemy jeszcze ewentualnie postarać się czasem usunąć stare i uschnięte gałązki, aby zapewnić lepsza estetykę roślnie, a jednocześnie zrobić jej więcej miejsca na młode pędy.

TAGI
Wpisane w: Ogród     Tagi: , , ,

Warning: Use of undefined constant cloogooq - assumed 'cloogooq' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/pager-10/single.php on line 79

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.

=