Większość z nas lubi gorące lato i wygrzewanie się na słońcu na plaży. Jednak wysokie temperatury mogą być problematyczne, jeśli jesteśmy na stanowisku pracy. Upał nie pozwala się skoncentrować, jesteśmy rozdrażnieni i zmęczeni. Co robić w takich sytuacjach? Jak znieść upały w pracy? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w tej kwestii?

Sposoby na wysokie temperatury w miejscu pracy

Niestety nie da się (w większości przypadków) uniknąć pracy podczas upałów, ale istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc przetrwać ten trudny czas.

Regularne nawadnianie

Podstawą jest regularne nawadnianie. W czasie upałów nasz organizm próbuje uregulować temperaturę ciała, przez co mocno się pocimy i tracimy dużo płynów. Dlatego woda do biura czy innego stanowiska pracy powinna być dostarczana regularnie. Dzięki temu odpowiednio nawodnimy organizm, a tym samym unikniemy złego samopoczucia, a także schłodzimy organizm zimnym napojem.

Przewiewna odzież

Pamiętajmy, aby odpowiednio się ubrać. W niektórych miejscach pracy obowiązuje dress code, więc raczej nie będziemy mogli pozwolić sobie na klapki plażowe, krótki top, czy koszulkę na ramiączkach. Możemy jednak zwrócić uwagę na materiał. Najlepiej wybierać przewiewną odzież, z lekkich i naturalnych materiałów, które zapewnią cyrkulację powietrza.

Chłodzenie ciała wodą

W niektórych miejscach pracy możliwe jest skorzystanie z prysznica. Jeśli możemy to zrobić, to warto schłodzić się zimną wodą. Jeśli nie, dobrym pomysłem będzie regularne chłodzenie dłoni pod kranem oraz przemywanie twarzy chłodną wodą. Warto zabierać do pracy mgiełki lub wodę w spray’u, którymi wygodnie można spryskać twarz w każdych okolicznościach.

Przenośny wentylator

Pracodawca nie ma obowiązku zapewnienia wentylatora, ale raczej nie może nam zabronić zaopatrzenia się we własny. Jeśli upały w pracy są naprawdę uciążliwe, warto zainwestować w mały, przenośny wentylator, który przyniesie nam ulgę podczas wykonywania zawodowych obowiązków.

Czy pracodawca musi zapewnić wodę?

Według Kodeksu Pracy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom wodę w czasie upałów (jeśli temperatura na zewnątrz wynosi więcej niż 25 stopni Celsjusza). Dodatkowo musi być ona zdatna do spożycia, dlatego nie może być to zwykła kranówka. Przefiltrowana woda do firmy powinna być zatem zamawiana regularnie. Pracodawca może zamawiać wodę butelkowaną lub zainwestować w dystrybutory filtrujące, połączone bezpośrednią z siecią wodociągową. Takie usługi świadczy np. firma Aquamo.

TAGI
Wpisane w: Zdrowie     Tagi: ,

Warning: Use of undefined constant cloogooq - assumed 'cloogooq' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/pager-10/single.php on line 79

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.

=