Prawidłowy montaż igłofiltrów to bardzo ważna kwestia, przekładająca się na wydajność pracy całego zestawu igłofiltrowego przy odwadnianiu terenów podmokłych. W tym celu wykorzystywane są odpowiednio mocne agregaty pompowe, aby możliwe było prawidłowe wpłukiwanie igłofiltrów. Jest to proces wymagający odpowiedniej precyzji działania. Jakiekolwiek nieprawidłowości w tym procesie będą przekładać na nieprawidłowe działanie całej instalacji igłofiltrowej. Dlatego też, montaż igłofiltrów należy przeprowadzić jak najbardziej starannie i precyzyjnie. Tak, aby wszystkie były zamontowane w gruncie na odpowiedniej głębokości i zapewniały prawidłowe odbieranie napływającej na teren prac ziemnych wody gruntowej.
Czy montaż igłofiltrów jest procesem trudnym?
Z całą pewnością wymaga to odpowiedniego podejścia oraz posiadania niezbędnego sprzętu i wyposażenia. W tym przypadku konieczne będzie posiadania mocnej pompy do wpłukiwania igłofiltrów. W tym przypadku, wymagane ciśnienie robocze, zapewniające prawidłowy montaż igłofiltrów, musi wynosić około 4-5 bar. Możliwe jest więc zastosowanie także wody prosto z hydrantu (jeśli oczywiście zapewnia takie ciśnienie)
Sam proces montażu igłofiltrów w gruncie jest stosunkowo prosty. Do odpowiednio większej rury, o średnicy około 20-30% większej niż średnica wpłukiwanego igłofiltra podłączona jest z jednej strony woda pod odpowiednim ciśnieniem. Jej długość powinna wystarczyć na wprowadzenie jej do gruntu na głębokość co najmniej 7 metrów. Podłączając do niej wodę pod wysokim ciśnieniem, możemy ją skutecznie wpłukać do gruntu na niezbędną głębokość. Następnie odłączamy wąż, a do samej rury wprowadzamy igłofiltr. Ostatecznie, można usunąć rurę wpłukującą, pozostawiając w gruncie sam igłofiltr i podłączając go do kolektora ssawnego. W podobny sposób należy postąpić z wszystkim igłofiltrami w całej instalacji.
Ile igłofiltrów należy zainstalować w poszczególnych przypadkach?
Oczywiście, samo instalowanie igłofiltrów to tylko jedna z kwestii, nad którymi należy się pochylić, aby odwadnianie tą technologią było możliwe. Zanim przeprowadzimy właściwy montaż igłofiltrów, koniecznie trzeba będzie ustalić ich ilość, średnicę oraz głębokość montażu. W tym celu trzeba będzie przeprowadzić analizy gruntowe, oraz ilości napływającej wody gruntowej na teren prowadzonych robót ziemnych. Dopiero po ustaleniu tych wszystkich kwestii, można będzie przeprowadzić właściwy montaż igłofiltrów w zadanej ich ilości, oraz na odpowiedniej głębokości.
Podsumowanie.
Trzeba tutaj więc powiedzieć, iż prawidłowy montaż igłofiltrów, nie jest zadaniem skomplikowanym z punktu widzenia wykonania. Niemniej jednak, koniecznym jest poświęcenie stosunkowo dużo uwagi, aby wszystkie prace związane z montażem a przede wszystkim ustaleniem parametrów montażu zostały przeprowadzone w pełni prawidłowo. W przeciwnym razie, skuteczne odwadnianie igłofiltrami może się okazać niemożliwe do przeprowadzenia.
TAGI