Sterylizacja wody to proces bardzo złożony i niezbędny do przeprowadzania zarówno w przypadku wody wodociągowej, pitnej, jak również w przypadku wody basenowej. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby umożliwić sobie pozbycie się z wody użytkowanej przez człowieka wszelkiego rodzaju bakterii i zarazków, które mogłyby prowadzić do rozprzestrzeniania się różnorodnych chorób. Dotychczas, najczęściej stosowanym rozwiązaniem było chlorowanie wody. Obecnie jednak, możliwa jest sterylizacja wody z zastosowaniem promieniowania UV. Przy pomocy odpowiednich promienników UV możliwe jest także o wiele bardziej precyzyjne wysterylizowanie wody użytkowanej przez człowieka.

Czy sterylizacja wody przy pomocy promieniowania UV jest rozwiązaniem skutecznym?

Jak się okazuje, sterylizacja wody jest w tym przypadku bardzo skuteczna. Można nawet powiedzieć, iż promieniowanie UV jest skuteczniejsze niż chlorowanie wody użytkowej. Chodzi tutaj przede wszystkim o kwestię czasu działania poszczególnych czynników. W przypadku chloru, niektóre patogeny mogą być zniszczone w czasie krótszym niż minuta. Jeśli już jednak chodzi o bakterie E.coli to niezbędne jest działanie chloru w czasie co najmniej 16 minut. W przypadku zaś wirusa zapalenia wątroby typu A, chlor jest praktycznie nieskuteczny. Trzeba by nawet 10-cio dniowego działania dużej dawki chlor, aby zniszczyć cryptosporidium w warunkach basenowych.

W przypadku zaś, kiedy sterylizacja wody jest realizowana przy pomocy promieniowania UV, możemy zagwarantować sobie niemalże 99% skuteczność. Wynika to z zupełnie odmiennego działania promieniowania UV. Odpowiednio duża jego dawka jest w stanie skutecznie zniszczyć kod genetyczny bakterii, wirusów i patogenów, przez co też skutecznie je zabija.

Wdrożenia systemów sterylizacji wody basenowej.

Okazuje się też, iż w niektórych przypadkach, rozwiązania oparte o promienniki UV, stały się wręcz podstawowym sposobem uzdatniania wody basenowej. W Nowym Jorku na przykład, sterylizacja wody przy pomocy promieniowania UV jest obowiązkowa we wszystkich obiektach basenowych. Jest to także rozwiązanie, które już będzie wdrażane we wszystkich nowych obiektach, jako wymagane uzupełnienie sterylizacji chemicznej.
Możemy więc powiedzieć, iż nowoczesne promienniki UV do sterylizacji wody basenowej, będą pojawiać się coraz częściej w stacjach uzdatniania wody basenowej. Będzie to wpływać na poprawę jakości wody basenowej, jak również na ograniczenie kosztów samej sterylizacji.

Podsumowanie.

Możemy wiec powiedzieć, iż sterylizacja wody przy pomocy promieniowania UV, jest rozwiązaniem ze wszech miar korzystnym w powszechnym zastosowaniu. Warto więc prowadzić już teraz odpowiednie badania i programy pilotażowe, które także w naszym kraju pozwolą na wdrażanie takich rozwiązań, jak podstawowe, charakteryzujące się wysokim poziomem skuteczności w zwalczaniu bakterii, wirusów i patogenów mogących znajdywać się w wodzie użytkowanej przez człowieka.

TAGI
Wpisane w: Biznes     Tagi: ,

Warning: Use of undefined constant cloogooq - assumed 'cloogooq' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/pager-10/single.php on line 79

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.

=