wymiana gniazdekPrawidłowo przeprowadzona wymiana gniazdek w instalacji elektrycznej gwarantuje nam bezpieczne użytkowanie urządzeń elektrycznych. Musimy tutaj pamiętać o tym, iż gniazdka elektryczne, jak również łączniki, stanowią element, z którym mamy najczęściej bezpośredni kontakt. W przypadku więc, kiedy konieczna jest wymiana gniazdek, należy zwrócić uwagę na to, aby nowe gniazdka były jak najwyższej jakości, oraz aby ich wymiana była przeprowadzona jak najbardziej profesjonalnie. Najlepiej, jeśli wymianą zajmie się profesjonalny elektryk posiadający stosowne uprawnienia SEP.

Czy wymiana gniazdek jest trudna do przeprowadzenia?

W zasadzie, trzeba tutaj powiedzieć, iż wymiana gniazdek elektrycznych nie jest niczym nadzwyczaj trudnym do przeprowadzenia. W większości przypadków, możemy nawet przeprowadzić tego typu prace we własnym zakresie. Pod warunkiem oczywiście, że posiadamy niezbędne, profesjonalne narzędzia elektryczne. Chodzi o to, aby gwarantowały one nam bezpieczne warunki do pracy z prądem elektrycznym. Muszą to więc być narzędzia w pełni izolowane. Oczywiście przyda się także nieco wiedzy i umiejętności w zakresie prac z prądem elektrycznym i instalacjami elektrycznymi. Aby jednak wymiana gniazdek była przeprowadzona w pełni bezpiecznie, należy postępować zgodnie z pewnym schematem przeprowadzania tego typu prac.

Jak realizować wymianę gniazdek elektrycznych?

Aby więc wymiana gniazdek była przeprowadzona bezpiecznie i gwarantowała w przyszłości bezpieczeństwo przy użytkowaniu elektryczności, powinniśmy przeprowadzać wszystkie prace według pewnego schematu. Wyglądać on powinien tak, jak przedstawiamy to poniżej.

  • Odłączenie prądu od obwodu gniazdek podlegających wymianie – należy wyłączyć bezpiecznik w skrzynce rozdzielczej, do którego podłączony jest obwód gniazdek, które będziemy wymieniać.
  • Upewnienie się, iż wymieniane gniazdka są odłączone od prądu – w tym celu wykorzystujemy próbnik elektryczny, który pokaże nam czy w danym gniazdku jest prąd czy też nie.
  • Demontaż gniazdka ze ściany – wystarczy odkręcić boczne śruby aby gniazdko spokojnie wyszło z puszki w ścianie.
  • Odłączenie gniazdka od prądu – zanim jednak zaczniemy odkręcać przewody zasilające do gniazdka, warto po raz kolejny upewnić się przy pomocy próbnika, że prąd na sto procent nie dopływa do gniazdka.
  • Podłączenie nowego gniazdka – zgodnie ze schematem dostarczonym przez producenta gniazdka. Często schemat ten jest także naniesiony na tylną część gniazdka, co znacznie ułatwia proces jego montażu.
  • Montaż gniazdka w ścianie – przy pomocy odpowiednich śrub zaciskamy gniazdko w puszce oraz zakręcamy jego nakrywkę.
  • Sprawdzenie poprawności działania – czyli włączamy bezpiecznik obwodu gniazdka i sprawdzamy przy pomocy próbnika elektrycznego, czy gniazdko jest prawidłowo podłączone.

Podsumowanie.

Jak więc widzimy, wymiana gniazdek nie jest niczym nader skomplikowanym. Trzeba jedynie zainwestować w odpowiednie jakościowo gniazdka elektryczne do instalacji domowej, spełniające wszystkie standardy bezpieczeństwa użytkowania. Sam proces wymiany gniazdek możemy przeprowadzić także samodzielnie, aczkolwiek jeśli mamy jakiekolwiek obawy w tym zakresie, lepiej będzie ponieść dodatkowe koszty i zatrudnić profesjonalnego elektryka. Będzie to na pewno bardziej korzystne i bardziej bezpieczne dla nas samych jak i przyszłych użytkowników instalacji.

TAGI

Warning: Use of undefined constant cloogooq - assumed 'cloogooq' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/pager-10/single.php on line 79

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.

=