W każdym domu jednorodzinnym czy też mieszkaniu, wykorzystujemy prąd elektryczny. Jest to w zasadzie współczesny narkotyk każdego człowieka, od którego uzależniliśmy się już wystarczająco mocno. Bez prądu elektrycznego, praktycznie nie istnieje współczesny człowiek. Aby wykorzystywać wszelkie urządzenia elektryczne, z jakich na co dzień korzystamy, potrzebujemy jednak gniazdek elektrycznych, które z reguły rozlokowane są po całym domu. Jest to jeden z tych elementów instalacji, obok łączników elektrycznych, które podlegają najczęstszej wymianie ze względów czy to estetycznych, czy też po prostu przez wzgląd na zużycie. Warto jednakże wiedzieć, iż przy pewnych warunkach, możemy takie gniazdko wymienić samodzielnie, aczkolwiek nie zawsze warto się tego podejmować.
Czy gniazdka elektryczne można wymieniać samodzielnie?
Zazwyczaj, wymiana gniazdka elektrycznego, ogranicza się do wykręcenia starego, odłączenia przewodów a następnie podłączenia i montażu nowego. Warto jednakże pamiętać, iż zawsze niesie to za sobą pewne zagrożenia, których należy mieć świadomość. Jeśli więc nie jesteśmy pewni tego, co robimy, to lepszym rozwiązaniem jest zawsze zatrudnienie elektryka. Jeśli jednak zdajemy sobie dokładnie sprawę z tego, na jakiej zasadzie działa instalacja elektryczna, to możemy tego typu prace przeprowadzić samodzielnie. Oczywiście musimy do tego posiadać odpowiednie narzędzia i wiedzieć jak się zachować, aby praca była przeprowadzona bezpiecznie, bez stwarzania ryzyka porażenia prądem.
Najprościej jest trzymać się następujących kroków.
- Odłączenie prądu z danego obwodu elektrycznego, na którym będziemy wymieniać gniazdko – często będzie to w przypadku starych instalacji jeden bezpiecznik na cały dom.
- Upewnienie się, czy w wymienianym gniazdku nie ma prądu – w tym celu wykorzystujemy próbnik elektryczny, czyli śrubokręt z diodą, która wskazuje czy w danym przewodzie występuje napięcie elektryczne.
- Wykręcenie starego gniazdka oraz odłączenie od niego przewodów elektrycznych – oczywiście przed odłączeniem przewodów należy jeszcze raz próbnikiem upewnić się, czy na przewodach nie ma napięcia.
- Montaż nowego gniazdka – zgodnie z załączoną do niego instrukcją
- Załączenie obwodu elektrycznego na bezpieczniku
- Przetestowanie gniazdka – najpierw próbnikiem, a następnie jakimś prostym i bezpiecznym narzędziem elektrycznym
Są to stosunkowo proste kroki, toteż praktycznie każdy z nas, nie powinien mieć większych trudności przy przeprowadzaniu tego typu prac.
Wybór odpowiednich gniazdek.
Warto tutaj także podkreślić, iż gniazdka elektryczne występują w wielu różnych formach i odmianach. My powinniśmy jednakże skupić się na takich, które są wystarczająco profesjonalne i zagwarantują nam bezpieczne warunki korzystania z elektryczności. Nie warto tutaj wybierać gniazdek najtańszych, gdyż będą one posiadać pewne niedoskonałości. Mogą mieć na przykład wadliwie wykonane zęby montażowe, lub inne utrudnienia, które po prostu będą w przyszłości stwarzać zagrożenie. Warto tutaj wybrać gniazdka dobrej jakości, co pozwoli nam osiągnąć maksymalnie wysoki poziom bezpieczeństwa eksploatacji elektryczności w naszych domach.
TAGI