wyprawa w góryGóry przyciągają swoim pięknem i wyjątkową atmosferą. Dla wielu osób wyprawa w góry na trekking, to sposób na spędzanie wolnego czasu i aktywny wypoczynek na łonie natury. Dla początkujących, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z górami, ważnym jest, aby do wyprawy podejść w sposób rozsądny. Pierwsza wyprawa w góry musi być bardzo starannie przygotowana, co pozwoli uniknąć niemiłych wrażeń. Trzeba przecież pamiętać, iż nawet najłatwiejsze trasy górskie, mogą stwarzać poważne zagrożenia, jeśli nie wiemy, jak się poruszać po górach, lub nie jesteśmy do wyprawy odpowiednio przygotowani.

Pierwsza wyprawa w góry powinna być stosunkowo łatwa.

Wybór łatwej, niewymagającej trasy na początek jest bardzo istotny. Dzięki temu mniej doświadczeni turyści górscy będą mogli poznać góry, ciesząc się jednocześnie pięknymi krajobrazami i atmosferą. Warto wybrać trasę, która charakteryzuje się następującymi parametrami:

  • Dobre oznakowanie szlaku.
  • Odcinki stosunkowo łatwe do pokonania – mała ekspozycja, niewielkie zakresy przewyższenia.
  • Krótkie odcinki trasy, pomiędzy poszczególnymi punktami.

Takie podejście sprawi, iż nasza pierwsza wyprawa w góry będzie stosunkowo łatwa i przyjemna. Z czasem zaś, gdy nabierzemy więcej doświadczenia, będziemy mogli wybierać szlaki bardziej wymagające.

Informacje o szlaku

Przed rozpoczęciem wyprawy warto zebrać niezbędne informacje na temat wybranej trasy. Musimy zapoznać się z mapami, przewodnikami turystycznymi lub zasięgnąć opinii w internecie lub w biurze turystycznym. Musimy pamiętać, iż trekking dla każdego z nas będzie nieco odmiennym doświadczeniem więc i zagrożenia będą nieco innego kalibru.

Ważnym jest więc, aby poznać wymagania trasy i odpowiednio się pod tym kątem przygotować, zgodnie ze swoim doświadczeniem. Szczególna uwagę powinniśmy zwrócić na warunki pogodowe. Należy pamiętać, że mogą się one bardzo szybko zmienić, dlatego warto śledzić prognozy pogody.

Niezbędne wyposażenie.

Podstawowe wyposażenie to buty trekkingowe, plecak, odzież wierzchnia, kurtka przeciwdeszczowa, polar, rękawice, czapka, okulary przeciwsłoneczne i apteczka pierwszej pomocy. Buty trekkingowe powinny być wygodne, dobrze dopasowane i chronić stopę przed obtarciami. Plecak powinien być lekki, wygodny w noszeniu, o odpowiedniej pojemności, aby mógł bez trudu pomieścić wszystkie niezbędne rzeczy. Odzież powinna być dostosowana do panujących warunków atmosferycznych i nie krępować ruchów.

Zagrożenia na szlaku.

Każda wyprawa w góry to także zagrożenia, z jakimi musimy sobie poradzić. Najczęstszymi zagrożeniami dla początkujących są wszelkiego rodzaju obtarcia i stłuczenia, a także zejście ze szlaku. Aby uniknąć obtarć i innych urazów, warto zadbać o odpowiednie obuwie i odzież, a także unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Jeśli już zaś dojdzie do tego typu sytuacji, powinniśmy mieć ze sobą odpowiednie plastry na obtarcia.

W przypadku zejścia ze szlaku należy zachować spokój, nie panikować i szukać drogi powrotnej. Jeśli nie będzie to możliwe, koniecznością będzie skontaktowanie się z ratownikami górskimi z GOPR. Z reguły w takich przypadkach, będą oni w stanie udzielić nam odpowiedniego wsparcia bez konieczności rozpoczynania akcji ratowniczej. Doświadczeni ratownicy znają góry, jak własną kieszeń, więc mogą nas wyprowadzić na szlak nawet zdalnie.

Podsumowanie.

Ostatecznie można powiedzieć, iż pierwsza wyprawa w góry to zawsze bardzo silne przeżycie. Jeśli jednak dobrze się przygotujemy i zbierzemy niezbędne informacje, powinniśmy bezproblemowo uniknąć wszystkich zagrożeń. To zaś sprawi, iż nabierzemy więcej pewności siebie oraz oczywiście zapewni nam budowanie bagażu doświadczenia górskiego, które kiedyś, w przyszłości, będzie nam szalenie potrzebne tuż pod samym szczytem Mont Blanc.

TAGI

Warning: Use of undefined constant cloogooq - assumed 'cloogooq' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/pager-10/single.php on line 79

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.

=