Geokompozyty to specyficzny rodzaj materiałów geosyntetycznych, będący połączeniem co najmniej dwóch różnych geosyntetyków. Pozwala to na jednoczesne wykorzystanie zalet obu tych materiałów, co w specyficznych warunkach może być bardzo pożądane. Są to czasem też produkty składające się z warstw tego samego geosyntetyku, z czego każda z nich będzie pełnić nieco odmienne funkcje. Obecnie bardzo popularne w zastosowaniu w budownictwie będą przede wszystkim geokompozyty ROCK PEC oraz PGM-G. Są to bardzo nowoczesne materiały geosyntetyczne, zapewniające nam bardzo ciekawe możliwości w zakresie budownictwa, przede wszystkim drogowego czy też kolejowego.
Geokompozyty ROCK PEC.
Jeśli chodzi o zastosowanie tego typu geokompozytów w pracach budowlanych, to stanowią one chyba najczęściej stosowany materiał wykorzystywany do zbrojenia gruntów i stabilizacji podłoża. Jest to geokompozyty składający się z igłowanej, polipropylenowej geowłókniny z włókien ciągłych, wzmocnionej włóknami poliestrowymi o wysokiej wytrzymałości. Charakteryzuje się wysokim poziomem wytrzymałości na rozciąganie. Charakteryzuje się także dobrym poziomem zdolności do odprowadzania wody w swojej płaszczyźnie, dzięki czemu będzie pełnić także funkcje drenujące. Posiada także funkcję separacyjną, co pozwala na zastosowanie pomiędzy gruntem drobno oraz gruboziarnistym.
Geokompozyty PGM-G
To z kolei geokompozyty z mechanicznie wzmacnianej geowłókniny z włókien ciągłych, wykonanych w 100% z polipropylenu. Charakteryzuje się optymalną zdolnością do wchłaniania warstwy bitumicznej nawierzchni drogowych. Jest to geokompozyty wykorzystywany przede wszystkim przy pracach remontowych i modernizacji dróg oraz autostrad. Bardzo często będzie więc stosowany przy naprawach dróg, czy też przy poszerzaniu pasa ruchu. Charakteryzuje się dobrymi właściwościami uszczelniającymi, co zapewnie dobre połączenie sąsiadujących ze sobą warstw bitumicznych. Prowadzi to do wyraźnej redukcji spękań nawierzchni w toku jej eksploatacji.
Zastosowanie geokompozytów przy pracach budowlanych.
Możemy tutaj więc powiedzieć, iż zastosowanie geokompozytów przy pracach budowlanych jest stosunkowo szerokie, aczkolwiek skupia się głównie na pracach związanych z budową dróg, autostrad, torowisk, placów manewrowych, parkingów czy tez lotnisk. Stosowane będą wszędzie tam, gdzie należy zagwarantować sobie wykorzystanie właściwości większej ilości materiałów geosyntetycznych jednocześnie. Będzie to więc w pewnym sensie oszczędnym rozwiązaniem, na wzmocnienie i ustabilizowanie realizowanych konstrukcji budowlanych. Głównie w budownictwie drogowym oraz kolejowym.
TAGI