akumulatorowniaBezpieczeństwo eksploatacji pojazdów akumulatorowych na wszelkiego rodzaju obiektach przemysłowych to bardzo ważna kwestia. Przede wszystkim, największym zagrożeniem będzie tutaj proces ładowania akumulatorów do pojazdów elektrycznych. W procesie tym bowiem może dochodzić do powstawania zagrożenia zatrucia pracowników, jak i do zagrożenia wybuchowego. Wobec powyższego, kwestią kluczową będzie tutaj prawidłowe przygotowanie pomieszczenia akumulatorowni. Tak, aby była ona w pełni zabezpieczona i odseparowana od otoczenia. Wiąże się to co prawda z koniecznością poniesienia pewnych kosztów, niemniej jednak bezpieczna akumulatorownia jest absolutnie niezbędna. Tylko w taki sposób można zagwarantować na obiekcie pełny zakres bezpieczeństwa.

Akumulatorownia, jako odrębne pomieszczenie.

Przede wszystkim, należy zdać sobie sprawę, iż akumulatorownia powinna być tutaj odrębnym pomieszczeniem. Jest to kwestią o tyle istotną, iż na dzień dzisiejszy, w dalszym ciągu w wielu przedsiębiorstwach proces ładowania baterii trakcyjnych odbywa się bezpośrednio na hali produkcyjnej. Akumulatory oraz prostowniki ustawione są po prostu na paletach. Jest to wręcz karygodne stwarzanie zagrożenia dla mienia firmy oraz zdrowia i życia pracowników. W toku ładowania może zawsze dojść do rozszczelnienia akumulatorów, przez co też ulatniający się wodór będzie stwarzać bardzo realne zagrożenie wybuchowe. Dlatego też, zacząć należy od tego, aby przygotować odrębne pomieszczenie. Powinno ono być wyposażone w następujące elementy:

  • System detekcji wodoru.
  • Bezpieczna, nieiskrząca instalacja elektryczna i oświetleniowa
  • Dostęp do bieżącej wody.
  • Ściany i podłogi wyłożone materiałem kwasoodpornym.
  • System wentylacji podłączony do systemu detekcji wodoru.

Są to podstawowe elementy zabezpieczenia pomieszczenia akumulatorowni na ewentualne zdarzenia, mogące powodować zagrożenia.

Dodatkowe wyposażenie pomieszczenia akumulatorowni.

Warto tutaj także dodać, iż akumulatorownia, powinna być wyposażona w dodatkowe sprzęty, usprawniające jej pracę. Dzięki ich posiadaniu, obsługa procesu ładowania akumulatorów będzie sprawniejsza i jeszcze bardziej bezpieczna. Zdecydowanie najważniejsze będą odpowiednie wózki na baterie trakcyjne. Powinny posiadać dodatkowe wanny ze stali kwasoodpornej, które umieszczone od spodu wózka będą zabezpieczać otoczenie przed ewentualnym wyciekiem kwasu. Bardzo pożyteczne są także wszelkiego rodzaju wózki serwisowe, które usprawniają obsługę pracy akumulatorowni. Pozwalają na sprawniejszą wymianę płynów w akumulatorach, bez konieczności ich ruszania. Bardzo korzystne będą także statywy na prostowniki, które zapewniają im odpowiedni poziom stabilizacji podczas pracy. Generalnie rzecz więc biorąc, dodatkowe wyposażenie będzie zawsze bardzo korzystnie wpływać nie tylko na bezpieczeństwo pracy, ale także na jej komfort i wygodę. Tutaj zaś, jest to szczególnie istotną kwestią.

TAGI

Warning: Use of undefined constant cloogooq - assumed 'cloogooq' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/pager-10/single.php on line 79

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.

=