analiza danych3Wszyscy jesteśmy konsumentami a więc zadając sobie tytułowe pytanie, czyli pytając czy zdanie konsumentów w dzisiejszych czasach na rynku ma jakiekolwiek znaczenie, pytamy o to tak naprawdę samych siebie. I jak brzmi nasza odpowiedź? W zdecydowanej większości przypadków będzie ona odpowiedzią negatywną. Niestety, ale konsumenci tak właśnie widzą działanie i funkcjonowanie rynku. Nie wierzą, że ich opinia przedsiębiorcom do czegokolwiek się przydaje. Nie wierzą, że ich zdanie kiedykolwiek będzie jeszcze brane pod uwagę, bo w tak skomputeryzowanym świecie zdanie zwykłego, szarego człowieka, choć jest on oczywiście klientem firmy, ma niewielkie znaczenie. Wszystko może zostać zaprogramowane, prawdopodobieństwo działania firmy może zostać obliczone komputerowo, zmiany, jakie przedsiębiorcy chcą wprowadzać w firmach mogą być wyszukane, wymyślne, bo przecież będą wprowadzane za pomocą najnowocześniejszych technologii. A więc gdzie w tym wszystkim jest zwykły konsument, który również ma swoje zdanie i być może chciałby wyrazić je na głos? Czy jego zdanie faktycznie nie jest brane pod uwagę?

Pozory mylą

Tak funkcjonowanie rynku widzi zdecydowana większość konsumentów. Ale czy aby na pewno jest to prawda? Niekoniecznie tak musi być. I nie jest. Warto zwrócić uwagę na to, że wiele razy jesteśmy pytani o nasze zdanie, ale już o wiele mniej razy jesteśmy chętni ku temu, by to zdanie wyrazić. Pewne teraz nie jesteśmy w stanie przypomnieć sobie takiej sytuacji, gdy ktoś spokojnie zapytał nas o nasze zdane na temat danej firmy czy danego przedsiębiorstwa i słusznie – bo być może nikt o konkretne przedsiębiorstwa nas nie pytał. Ale być może byliśmy pytani o produkty tych przedsiębiorstw? Albo o usługi? Bo przecież badania rynku nie muszą skupiać się na konkretnych firmach, a raczej na tym, co te firmy oferują. A badania rynku przeprowadzane są bardzo często, choć my wydajemy się wcale tego nie zauważać.

Biostat działa

Jedną z firm zajmujących się przeprowadzaniem badania opinii konsumenckiej jest firma Biostat.Pracownicy tej firmy bardzo często wykonują do konsumentów telefony z pytaniami o dane produkty albo usługi. Pracownicy tej firmy, czyli firmy Biostat chętnie wychodzą również na ulice przeprowadzać sondaże lub ankiety, które również mają na celu poznanie zdania konsumentów. Jednak my wciąż zdajemy się tego nie zauważać, a przecież gdyby nasze zdanie faktycznie się dla nikogo nie liczyło, to nikt by nas o nie nie pytał, prawda? Możemy kontrargumentować twierdząc, że gdyby nasze zdanie było brane pod uwagę, to być może produkty i usługi byłyby bardziej dostosowane do naszych potrzeb, to fakt, ale zastanówmy się nad tym, że jeśli odmawiamy wzięcia udziału w badaniach opinii, to nasze zdanie wciąż jest tylko naszym zdaniem, o którym nikt inny nie wie. Bierzmy udział w badaniach częściej, a na pewno zobaczymy tego efekty w najbliższym czasie.

TAGI
Wpisane w: Biznes     Tagi: , , , ,

Warning: Use of undefined constant cloogooq - assumed 'cloogooq' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/pager-10/single.php on line 79

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.

=