Czy efektywne ogrzewanie pompą ciepła jest możliwe do osiągnięcia? Z całą pewnością pompy ciepła stanowią jedno z bardziej nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które pozwalają na ekologiczne ogrzewanie naszych domów. Trzeba jednak uczciwie zwrócić uwagę na fakt, iż nie jest to rozwiązaniem dobrym dla starych i słabo ocieplonych budynków. Nie jest też to rozwiązaniem w stu procentach ekologicznym, o czym postaramy się powiedzieć nieco więcej w dalszej części. Niemniej jednak, należy zwrócić uwagę, iż efektywne ogrzewanie pompą ciepła jest jak najbardziej możliwe do osiągnięcia przy spełnieniu pewnych, konkretnych warunków. Jest to też na pewno jedno z bardziej ekologicznych rozwiązań grzewczych, jakie możemy obecnie zastosować.

W jakich warunkach możliwe jest efektywne ogrzewanie pompą ciepła?

Aby możliwe było efektywne ogrzewanie pompą ciepła, koniecznie należy spełnić pewne warunki w zakresie samego budynku. Owszem, nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy pompę ciepła montowali w każdym budynku, niemniej jednak nie w każdym z nich, będzie to rozwiązaniem korzystnym. W niektórych budynkach, szczególnie tych starszych, koszty eksploatacji pompy ciepła mogą się okazać zbyt wysokie. Wynika to z nadmiernych strat ciepła w takich budynkach. Efektywne ogrzewanie pompą ciepła, będzie więc możliwe jedynie w budynkach nowoczesnych, bądź starszych, w których przeprowadzono kompleksową termomodernizację. Musimy pamiętać o tym, iż pompa ciepła nie będzie w stanie zapewnić nam zbyt wysokiej temperatury czynnika grzewczego. Musimy więc także dostosować instalację grzewczą do niskich temperatur grzewczych. Należy więc zastosować grzejniki niskotemperaturowe, bądź ogrzewanie podłogowe. W takich sytuacjach bowiem, wystarczającą temperatura czynnika grzewczego będzie 30-35 stopni Celsjusza.

Zakup i montaż pompy ciepła.

Trzeb tutaj także podkreślić, iż sam zakup pompy ciepła będzie wymagać sporych nakładów finansowych. Do wyboru będziemy mieć dwa rozwiązania grzewcze w tym zakresie. Chodzi o pompy ciepła powietrzne oraz gruntowe. Te pierwsze będą kosztować w przedziale 10-20 tys. PLN, przy czym należy podkreślić, iż parametry ich pracy są mniej stabilne, a przez to też, koszty eksploatacji trudniejsze do przewidzenia. Pompy ciepła gruntowe to jeszcze poważniejszy wydatek, ale w zamian za to uzyskujmy stabilne warunki pracy, co przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne.

Bardzo ważną kwestią jest tutaj także sam montaż pompy ciepła. Aby możliwe było efektywne ogrzewanie pompą ciepła, powinna ona być prawidłowo zamontowana. Najlepiej jeśli zajmie się tym profesjonalna firma, dla której pompy ciepła i instalacje sanitarne to chleb powszedni. Musimy bowiem pamiętać, iż wraz z pompą ciepła trzeba będzie jeszcze przeprowadzić kompletną wymianę bądź też modernizację całej instalacji grzewczej. W tym przypadku musimy zadbać o zastosowanie ogrzewania podłogowego, bądź grzejników nieskotemperaturowych. W innym przypadku, niestety ale efektywnie ogrzewanie pompą ciepła może się okazać absolutnie niemożliwe do osiągnięcia.

TAGI

Warning: Use of undefined constant cloogooq - assumed 'cloogooq' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/pager-10/single.php on line 79

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.

=