W ciągu ostatnich kilkunastu lat, szczególnym zainteresowaniem cieszy się ekologia ogrzewania naszych domów jednorodzinnych. Nie ma w tym nic dziwnego. Stoimy na skraju katastrofy klimatycznej, toteż bardziej racjonalne podejście do ogrzewania naszych domów jest wręcz koniecznością, jeśli nie chcemy podzielić losu słynnych bohaterów filmów post apokaliptycznych. Musimy zrezygnować z eksploatacji paliw kopalnych, aby zapewnić ograniczenie, a wręcz całkowite zatrzymanie emisji dwutlenku węgla do atmosfery, aby dzięki temu, zmiany klimatu, jakie nas czekają miały szanse na wyhamowanie, choć będzie to i tak bardzo trudne do osiągnięcia. Warto jednak zwrócić uwagę na inne technologie grzewcze, jak chociażby na pompy ciepła, które stanowią jedno z lepszych i bardziej skutecznych, współczesnych rozwiązań w tym zakresie.

Czy pompy ciepła są dobrym rozwiązaniem?

Odpowiedź na to pytanie z całą pewnością nie będzie jednoznaczna. Okazuje się bowiem, iż pompy ciepła w Wadowicach mogą być dobrym rozwiązaniem w określonych okolicznościach. W innych zaś, absolutnie się nie sprawdzą. Musimy tutaj więc zdać sobie sprawę z tego, iż w budynku starym, o niskim poziomie ocieplenia i izolacji, pompa ciepła nie tylko nie będzie wystarczająca do ogrzewania wnętrz, ale jeszcze dodatkowo pochłonie gigantyczne wręcz koszty energii elektrycznej. Bardzo dobrze za to sprawdzi się w budynku nowoczesnym, energooszczędnym, gdzie poziom niezbędnej do funkcjonowania budynku energii nie jest nazbyt wysoki. W takich okolicznościach, w zasadzie, pompy ciepła nie będą nawet zużywać energii elektrycznej w nadmiernych ilościach. Do ogrzewania powinna wystarczyć w zupełności energia pobrana z gruntu czy też z otoczenia. Warunkiem jest jednak posiadanie budynku o niskim zapotrzebowaniu energetycznym, który będzie dobrze ocieplony, a przez to też, nie będzie energii wytracać.

Jaki rodzaj pompy ciepła będzie lepszym rozwiązaniem?

Trzeba w pierwszej kolejności zdać sobie sprawę, iż do naszej dyspozycji będą dwa typy pomp ciepła, gruntowe oraz powietrzne. Każdy z nich będzie sprawdzać się zupełnie inaczej. Nie w każdych też warunkach będziemy mogli zastosować każdy z typów pompy ciepła. Warto sobie powiedzieć więc nieco więcej na temat tych dwóch typów pomp ciepła.

  • Pompy ciepła gruntowe – są o wiele bardziej kosztowne jeśli chodzi o samą instalację, aczkolwiek zapewniają bardziej stabilne warunki pracy. Wstępne podgrzanie czynnika grzewczego jest realizowane na dużych głębokościach pod ziemią, gdzie temperatura jest dodatnia i stabilnie utrzymuje się na tym samym poziomie. Możemy więc skutecznie i precyzyjnie obliczyć parametry pracy pompy.
  • Pompy ciepła powietrzne – o wiele bardziej przystępne w instalacji, niemniej jednak mniej stabilne jeśli chodzi o pracę. Wynika to z faktu tego, iż temperatura otoczenia potrafi bardzo diametralnie się zmienić, a przez to także warunki pracy pompy.

Można więc powiedzieć, iż w zależności od okoliczności i naszych możliwości finansowych będziemy korzystać z różnych modeli pomp ciepła. Czasami jednak, może się okazać, iż ze względu na brak możliwości zastosowania pompy gruntowej, trzeba będzie zrezygnować z ogrzewania pompą ciepła na rzecz na przykład ogrzewania gazowego.

TAGI

Warning: Use of undefined constant cloogooq - assumed 'cloogooq' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/pager-10/single.php on line 79

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.

=