geosiatka_2Wśród nowoczesnych materiałów geosyntetycznych, jednymi z ciekawszych są geokompozyty, czyli konstrukcje łączone z kilku materiałów geosyntetycznych. Jest to bardzo ciekawa forma geosyntetyków, która łączy w sobie zalety kilku materiałów, co też znacznie poszerza możliwości ich zastosowania. Geokompozyty będą tutaj konstruowane tak, aby wykorzystać je w konkretnym przypadku na przykład do warstwy bitumicznej nawierzchni drogowej, co wzmocnienia i stabilizacji warstw gruntu, jak również do zastosowań w budownictwie hydrotechnicznym. Zobaczmy zatem, jak to wszystko wygląda w poszczególnych zastosowaniach.

Geokompozyty do zastosowań w budownictwie hydrotechnicznym.

Tego rodzaju geokompozyt składa się z kilku warstw geowłóknin wykonanych w stu procentach z polipropylenu z włókien ciągłych. Jedna z warstw będzie wykorzystywana tutja jako filtr, a druga jako ochrona przed mechanicznymi uszkodzeniami filtra. Warstwy mają tak dobraną strukturę, iż zapewniają doskonałą, długookresową wartość filtracyjną. Tego typu geokompozyty będą wykorzystywane przede wszystkim wszędzie tam, gdzie przewidywane są duże naprężenia mechaniczne, lub też przez wzgląd na szczególne okoliczności, wymagane będą dobre właściwości filtracyjne. Przede wszystkim ten rodzaj materiałów geosyntetycznych, wykorzystywane będzie do zabezpieczania brzegów rzecznych, do ochrony wybrzeży, czy też przy odzyskiwaniu lądu. Bardzo często także stosowany jest w przypadku budowy wałów przeciwpowodziowych, oraz wszelkiego rodzaju sztucznych zbiorników wodnych.

Geokompozyty do naprawy warstwy bitumicznej.

Jak sama nazwa wskazuje są to materiały służące do skutecznej renowacji nawierzchni bitumicznej. Wykorzystywane będą w przypadku tworzenia dodatkowych pasów ruchu, wszędzie tam gdzie przewidywane będą wysokie naprężenia poziome. Tak więc poza wspomnianym poszerzaniem pasów ruchu, geokompozyty tego rodzaju wykorzystywane będą także w przypadku budowy i naprawy pasów startowych lotnisk, poszerzaniu dróg górskich, budowy i naprawy parkingów. Nadają się także do naprawy spękanej nawierzchni drogowej na stabilnej podbudowie. Charakteryzują się dobrym połączeniem sąsiadujących ze sobą warstw, co prowadzi do wyraźnej redukcji kolejnych spękań nawierzchni.

Wzmacnianie i stabilizacja gruntów.

Jako ostatnie zastosowanie geokompozytów wymienić należy tutaj stabilizację i wzmacnianie warstw gruntu. Wynika to z faktu tego, iż przy odpowiedniej ich konstrukcji będą charakteryzować się doskonałą zdolnością do odprowadzania wody w swojej płaszczyźnie. Dzięki temu będzie można je wykorzystywać do wzmacniania warstw i zbrojenia gruntów spoistych, gdzie właściwości drenażowe geokompozytów, będą wspomagać wytrzymałość gruntów na ścinanie. Generalnie rzecz więc ujmując, geokompozyty w tym przypadku będą odgrywać bardzo ważną i niezwykle istotną rolę w budownictwie drogowym i hydrotechnicznym.

TAGI

Warning: Use of undefined constant cloogooq - assumed 'cloogooq' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/pager-10/single.php on line 79

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.

=