Osiągnięcie wysokiego poziomu jakości realizowanych prac lakierniczych, jest możliwe poprzez odpowiednie inwestycje. Przede wszystkim, trzeba będzie zainwestować w odpowiednie systemy filtracji powietrza. To właśnie wewnętrzna atmosfera w pomieszczeniach warsztatowych, będzie przekładać się w największym zakresie na jakość realizowanych prac. Jakiekolwiek zanieczyszczenia, mogące mieszać się w strefie nakładania lakieru z mgiełką lakierniczą, będą wywierać negatywny wpływ na jakość. Dlatego też, ich przechwytywanie na każdym możliwym etapie będzie tutaj kwestią kluczową w osiąganiu wysokiego poziomu jakości. Warto wiec sprawdzić, jakie sposoby na oczyszczanie wewnętrznej atmosfery w warsztatach lakierniczych będą najskuteczniejsze.
Filtracja powietrza doprowadzanego do warsztatu.
Kluczowym aspektem będzie tutaj odpowiedni system wentylacji wraz z filtracją powietrza. Zdecydowanie największa ilość zanieczyszczeń będzie pochodzić właśnie z wtłaczanego do środka powietrza atmosferycznego. Aby tutaj zapewnić sobie maksymalny poziom oczyszczenia, system wentylacji powinien być wyposażony w odpowiednie filtry kieszeniowe, przechwytujące zanieczyszczenia na wlocie powietrza. Pozwoli to na usunięcie zanieczyszczeń nawet do 80%, co już będzie bardzo dobrym wynikiem, gwarantującym znacznie podniesienie jakości realizowanych prac. Oczywiście filtry kieszeniowe będą podlegać regularnej wymianie. W przypadku ich zabrudzenia, system będzie wykazywać brak sprężu, a co za tym idzie, wymiana powietrza z otoczeniem będzie przebiegać nieprawidłowo. Oczywiście przy zabrudzonych filtrach, nie będą one w stanie także przechwytywać zanieczyszczeń, co przecież w tym przypadku jest kwestią najważniejszą. Jest to więc spora inwestycja, która będzie dodatkowo wymagać ponoszenia regularnych kosztów eksploatacyjnych. Jednakże bez tego typu wydatków, nie uda się osiągnąć wysokiego poziomu jakości realizowanych prac lakierniczych.
Dodatkowa filtracja wewnętrzna.
Musimy tutaj jednakże pamiętać o tym, iż nawet najlepszy i najbardziej wydajny system filtracji powietrza, nie zapewni nam maksymalnego poziomu jego oczyszczenia. Tutaj niezbędne będą także filtry wewnętrzne, które przechwytywać będą pozostałe zanieczyszczenia, przedostające się przez wentylację, jak i zanieczyszczenia pojawiające się wewnątrz pomieszczeń warsztatowych. W tym zakresie będą stosowane przede wszystkim lakiernicze filtry podłogowe, sufitowe, oraz ścienne, czyli generalnie będą to filtry osadowe. Ich zadaniem jest wchłanianie osiadających na nich zanieczyszczeń, których dość sporo będzie się swobodnie unosić wewnątrz pomieszczeń warsztatowych. Tego typu filtry podłogowe, sufitowe oraz ścienne, będą zapewniać także przechwytywanie mgiełki lakierniczej, która unosi się swobodnie wewnątrz pomieszczeń warsztatowych. Jej przechwyt i usunięcie będzie dość istotne z punktu widzenia ekologii. Filtry będą poddane utylizacji, dzięki czemu lotne zanieczyszczenia chemiczne powstające w procesie lakierowania, nie będą przedostawać się do atmosfery i generować zanieczyszczenia środowiska.
TAGI