Warning: stripcslashes() expects parameter 1 to be string, array given in /wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/all_in_one_seo_pack.php on line 89
Łożyska stożkowe i ich zastosowanie. | AMarket.pl, market aktualności...
Warning: stripcslashes() expects parameter 1 to be string, array given in /wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/all_in_one_seo_pack.php on line 142

Zastosowanie łożysk stożkowych obecnie staje się coraz szersze w wielu przypadkach. Są to łożyska ze stożkowymi bieżniami i wałeczkami w kształcie ściętych stożków. Są one przeznaczone do osiowego ustawiania wału, podobnie jak łożyska kulkowe. Przy przenoszeniu obciążeń promieniowych i osiowych, pozwalają jednak na znacznie większy ich zakres niż łożyska kulkowe. Będą więc wykorzystywane tam, gdzie zakres obciążeń będzie o wiele większy. Charakterystyczną cechą łożysk stożkowych jest to, iż podobnie jak w przypadku łożysk walcowych dopuszczają jedynie bardzo małą niewspółosiowość wału i oprawy. Będą to więc łożyska bardzo specjalistyczne, stosowane w bardziej zaawansowanych konstrukcjach, o dużych obciążeniach działających na łożyskowanie.

Typy stosowanych łożysk stożkowych

Na rynku znajdziemy trzy podstawowe typy łożysk stożkowych o różnym zastosowaniu. Każdy typ będzie charakteryzować się nieco odmiennymi parametrami technicznymi, skutkiem czego tez ich przeznaczenie będzie odmienne. Poniżej przedstawiamy listę łożysk stożkowych w podziale ze względu na typ.

  • Jednorzędowe – charakteryzują się zdolnością do przenoszenia obciążeń osiowych tylko w jednym kierunku. W związku z tym też, najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch łożysk na jednym wale. Są to łożyska rozłączne, przez co ich montaż jest znacznie ułatwiony.
  • Dwurzędowe – podobnie jak jednorzędowe, z tym, że stosowane będą do przenoszenia bardzo dużych obciążeń promieniowych i jednoczesnego, osiowego ustalania wału w oprawie. Charakteryzują się symetryczną konstrukcją, przez co nie występuje w ich przypadku reakcja osiowa.
  • Czterorzędowe – j.w.

Ponadto, w przypadku wszystkich typów łożysk stożkowych występują pewne luzy wewnętrzne, które należy regulować podczas ich montażu.

Zaopatrzenie w łożyska stożkowe.

Kwestią kluczową w przypadku wielu maszyn wykorzystujących łożyska stożkowe, będzie zaopatrzenie się w takowe o bardzo dobrych parametrach technicznych. Musimy przecież pamiętać o tym, iż każdy z producentów łożysk, będzie stosować nieco odmienne technologie i materiały. Co prawda, wszystkie łożyska stożkowe muszą być wykonywane zgodnie z określonymi normami, jednakże dużo tutaj zależeć będzie właśnie od producenta. Warto więc pamiętać o tym, iż pozyskując łożyska stożkowe z hurtowni łożysk, należy zwrócić uwagę na ich producenta. W tym przypadku najlepiej decydować się na zakup łożysk, od najbardziej uznanych dostawców, takich jak chociażby SKF czy też Timken. Są to firmy z wieloletnią tradycją, o stabilnej i ugruntowanej na rynku pozycji. Łożyska stożkowe z hurtowni, dostarczane przez tych producentów, z cała pewnością będą spełniać nasze wszystkie wymagania w zakresie jakości i parametrów technicznych. Jest więc to rzeczą najważniejszą, abyśmy jednak pozyskiwali łożyska od dobrych hurtowników, co zagwarantuje nam wysoki poziom ich jakości.

TAGI

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.

=