ekkom_piec żeliwnyW ostatnich latach możemy zaobserwować coraz częstsze wykonywanie w domach jednorodzinnych instalacji grzewczych przystosowanych do ogrzewania piecami kominkowymi, co staje się niesamowicie popularne przede wszystkim przez wzgląd na fakt niższych kosztów ogrzewania, oraz minimalizację zanieczyszczeń. Trzeba tutaj jednak zdać sobie sprawę z tego iż piecem kominkowym nie będziemy w stanie ogrzewać każdego domu jednorodzinnego, wobec czego trzeba tutaj bardzo starannie przeanalizować wszystkie opcje, a przede wszystkim przeprowadzić odpowiednie obliczenia, które pokażą nam jak wielkiej mocy grzewczej potrzebujemy do ogrzania naszego domu. W poniższym tekście postaramy się pokazać w jaki sposób podejść do przestawienia się na piec kominkowy w każdym domu, aczkolwiek trzeba pamiętać iż będzie się to często wiązać z dodatkowymi kosztami, poza samym zakupem i montażem pieca kominkowego.

Wymagania w przypadku zastosowania kominka do ogrzewania.

Przede wszystkim musimy tutaj zdać sobie sprawę z tego iż piece kominkowe nie są tak samo wydajne jak to ma miejsce w przypadku kotłów centralnego ogrzewania, wobec czego też w wielu przypadkach nie będzie możliwe zastosowanie tego typu rozwiązań. Mamy tutaj na myśli stare budownictwo, gdzie nawet odpowiednie ocieplenie budynku, oraz wymiana okien i drzwi nie za wiele zdadzą się w kwestii obniżenia zapotrzebowania energetycznego budynku. W wielu jednak przypadkach poprzez wykonanie odpowiedniej izolacji termicznej budynku stanie się całkiem możliwe aby zwykły piec kominkowy pełnił funkcje podstawowego źródła ogrzewania. Warto jednak pamiętać o tym, aby w przypadku wykonywania izolacji budynku zapewnić sobie możliwe jak najlepsze parametry cieplne, bowiem dzięki temu kominek nie będzie musiał być wspomagany przez inne elementy grzewcze takie jak chociażby kolektory słoneczne czy też pompy ciepła.

Kominek w nowoczesnym domu.

Jednym z najprostszych rozwiązań jest montaż kominka w nowym domu, bowiem tutaj z reguły od samego projektu mamy do czynienia z domem energooszczędnym, wykonanym w zgodzie z najnowszymi trendami i technologiami, które pozwalają nam na dość pokaźne oszczędności w kwestii ogrzewania, a co za tym idzie, można będzie zastosować praktycznie każdy rodzaj pieca kominkowego. W przypadku kiedy zechcemy skorzystać z wielu źródeł ogrzewania, można się pokusić o piece kominkowe z płaszczem wodnym co pozwoli na podłączenie się do instalacji ogrzewania podłogowego, które może być jednocześnie zasilane z kolektorów słonecznych oraz na przykład z instalacji do pozyskiwania energii geotermalnej. Można będzie także wykorzystać nowoczesne pompy ciepła, odzyskujące ulatniające się ciepło z pomieszczeń, co także przyczynia się do poczynienia znacznych oszczędności na ogrzewaniu.

Generalnie rzecz więc ujmując, można powiedzieć iż zastosowanie pieca kominkowego staje się obecnie coraz bardziej rozsądnym rozwiązaniem, oczywiście pod warunkiem starannego przygotowania się do tego zadania. Można tutaj poczynić spore oszczędności na kosztach ogrzewania, szczególnie w przypadku domów nowych, wznoszonych w zgodzie z najnowszymi technologiami, gdzie zapotrzebowanie na energię cieplną jest wyjątkowo niewielkie.

TAGI

Warning: Use of undefined constant cloogooq - assumed 'cloogooq' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/pager-10/single.php on line 79

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.

=