ubezpieczenie rolne od sutków pogodowychKażdy rolnik prowadzący gospodarstwo rolne powinien posiadać odpowiednie pakiety ubezpieczeniowe. Niektóre z nich będą obowiązkowe, a niektóre dobrowolne. Niektóre z kolei obowiązkowe tylko dla pewnych grup rolników. Warto sobie powiedzieć o tych ubezpieczeniach kilka słów więcej. Będzie to z całą pewnością bardzo interesujący temat, przede wszystkim dla rolników, jak również dla osób, które gospodarstwo rolne prowadzić chcą w najbliższej przyszłości. Jest to bowiem wyraźna wskazówka, co do tego, z jakimi kosztami należy się liczyć od samego początku prowadzenia gospodarstwa.

Jakie ubezpieczenia będą obowiązkowe i dla kogo?

Przede wszystkim trzeba sobie tutaj ustalić, którzy z rolników będą musieli wykupić poszczególne ubezpieczenia rolnicze. Tym bardziej, iż jest tego dość trochę. Jedną zaś z podstaw prawnych regulujących tę kwestię jest Ustawa o Ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Gwarancyjnych z dnia 22 maja 2003r. (Dz.U. nr 76, poz. 1152 z późn. zm.). Na poniższej liście przedstawimy zaś podstawowe ubezpieczenia rolnicze, wraz z krótkim ich opisem oraz wyszczególnieniem tych rolników, którzy będą musieli takowe ubezpieczenie wykupić.

  • ubezpieczenie gospodarstw rolnych – podlegają rolnicy, którzy prowadzą gospodarstwo o powierzchni upraw powyżej 1 ha i odprowadzają przynajmniej w części podatek rolny. Jest to podstawowe ubezpieczenie wszystkich zabudowań. Obejmuje ubezpieczenie od zdarzeń takich jak pożary, powodzie, gradobicia, huragany, itp.
  • Ubezpieczenie OC rolnika – podlegają rolnicy j.w. Jest to ubezpieczenie zapewniające wypłaty zadośćuczynienia osobom poszkodowanym bezpośrednio w wyniku prowadzenia działalności
  • Ubezpieczenie OC pojazdów rolnych – podlegają wszyscy rolnicy posiadający pojazdy rolnicze, poruszające się regularnie po drogach publicznych.
  • Ubezpieczenie upraw rolnych – polegają rolnicy pobierający tzw. dopłaty bezpośrednie. W tym przypadku powinni oni ubezpieczyć co najmniej 50% upraw objętych dopłatami.

Mamy tutaj więc cztery podstawowe ubezpieczenia dla rolników. Każde z nich będzie obowiązkowe w nieco odmiennych przypadkach toteż warto o tych kwestiach wiedzieć.

Skąd wzięło się obowiązkowe ubezpieczenie rolników?

Mało kto zdaje sobie sprawę, ale obowiązkowe ubezpieczenie rolników pojawiło się bezpośrednio w wyniku pamiętnej powodzi z roku 1997. W jej wyniku wiele gospodarstw zostało realnie zagrożonych upadkiem. Przede wszystkim przez wzgląd na brak jakiegokolwiek zabezpieczenia. Uległy one zniszczeniom w wyniku podtopienia i podmycia przez wody rzeczne, a brak ubezpieczenia nie pozwolił na odbudowę zniszczeń. Oczywiście w celu ratowania sektora rolnego polskiej gospodarki, należało interweniować pieniędzmi ze skarbu państwa. Niemniej jednak, aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości powstała wspomniana przez nas ustawa. Prace nad jej treścią trały kilka lat, ale w obecnej formie obowiązuje ona do dziś. Okazuje się też, iż bardzo dobrze sprawdza się jako zabezpieczenie dla gospodarstw rolnych.

TAGI

Warning: Use of undefined constant cloogooq - assumed 'cloogooq' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/pager-10/single.php on line 79

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.

=