teton_8-5x50mWybór lornetki wcale nie jest taki prosty jakby się to mogło na pierwszy rzut oka wydawać. Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z różnorodności dostępnych typów i rodzajów lornetek, oraz z tego, że każda z nich będzie się sprawdzać w innych zastosowaniach. Nie ma lornetki uniwersalnej, na każde zastosowanie i do każdych warunków atmosferycznych. Tutaj trzeba przemyśleć całą sprawę i określić, w jakich warunkach i okolicznościach mamy zamiar korzystać z lornetki. Musimy określić, do jakich zastosowań jest nam ona potrzebna, abyśmy mogli przeanalizować dostępne na rynku produkty i wybrać ten, który będzie spełniał nasze wymagania w jak największym zakresie. Zobaczmy zatem, czym różnią się między sobą poszczególne rodzaje lornetek.

Określenie własnych potrzeb.

Tak jak już wspomnieliśmy, w pierwszej kolejności, należy precyzyjnie określić swoje potrzeby w kwestii eksploatacji lornetki. Musimy ustalić, czy będziemy z niej korzystać w ciągu dnia, czy też raczej w nocy. Warto także określić, jakiego przybliżenia oczekujemy, czyli ustalić sobie, z jak wielkich odległości chcemy obserwować obiekty. Mając takie informacje będziemy mogli dość precyzyjnie dobrać lornetki spełniające nasze oczekiwania.

W zależności od tego, jakie poczyniliśmy ustalenia nieco wcześniej, teraz wystarczy odnieść się do podstawowego oznaczenia lornetek, aby umiejętnie określić to, która z nich będzie dla nas najlepsza. Standardowo lornetki opisywane są dwoma liczbami rozdzielonymi znakiem ’x’. Pierwsza z nich określa krotność powiększenia obrazu przez soczewkę, zaś druga pokazuje nam, jak wielką średnicę ma soczewka. Pierwszy parametr ma znaczenie w zakresie tego, z jakich odległości będzie można wyraźnie obserwować poszczególne obiekty. Zaś drugi mówi nam jak jasna jest lornetka. Im większa średnica tym lepiej będzie widać przez lornetkę przy słabych oświetleniach. Lornetki o średnicy powyżej 50mm nadają się przede wszystkim do nocnych obserwacji.

Jakość wykonania lornetki.

Nie da się ukryć, iż bardzo duże znaczenie ma tutaj także kwestia jakości wykonania lornetki, a to można przede wszystkim określić po wstępnych oględzinach. Zresztą sam producent może nam dużo na ten temat powiedzieć. Jeśli znajdziemy na ten przykład lornetkę, na którą producent udziela nam wieczystej gwarancji, tak jak to ma miejsce w przypadku firmy Alpen Optics, możemy od razu założyć, iż mamy do czynienia z produktem wysokiej jakości. W końcu skoro producent nie martwi się o to, aby użytkowana w normalny sposób lornetka uległa uszkodzeniu, to chyba coś w tym musi być.

Generalnie rzecz biorąc, raczej powinniśmy się skupić na lornetkach o niebyt przystępnych cenach. Te bowiem, bardzo często są niestety niskiej jakości. Szybko ulegają uszkodzeniom, zaś soczewki także mogą nie zwiekować, a przecież są one zdecydowanie najważniejszym elementem każdej lornetki.

TAGI

Warning: Use of undefined constant cloogooq - assumed 'cloogooq' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/pager-10/single.php on line 79

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.

=