badania statystyczne1Matematyka to dla wielu osób przedmiot zbyt skomplikowany, zbyt trudny, którego nie da się nauczyć na pamięć. Nauka matematyki sprawia trudność nie tylko dzieciom w szkole podstawowej, ale również w szkołach ponadpodstawowych i wyższych i trudności z opanowaniem tego ścisłego przedmiotu nie są w żadnym wypadku zależne od wieku. Problemy z matematyką mają zazwyczaj humaniści, a tych jest na pewno więcej, aniżeli umysłów typowo ścisłych, la których takie przedmioty, jak chemia, fizyka czy przede wszystkim właśnie wspomniana matematyka nie stanowią absolutnie żadnego problemu, a wręcz przeciwnie – stanowią obiekt ich zainteresowań. Nie da się ukryć, że matematyka jest przedmiotem trudnym i że w znakomitej większości rozwiązywanie zadań matematycznych opiera się na logice. Z matematyką jednak niektóre osoby wręcz powinny się zaprzyjaźnić, bo z tego znienawidzonego przez wiele osób przedmiotu wywodzą się metody interpretacji badań. Tak, dokładnie – nie wszystkie badania można przeanalizować na „chłopski rozum” i czasami niezbędne są metody oparte na matematyce, bo niekiedy tylko liczby potrafią przemówić do ludzkiego umysłu i rozsądku. Liczby pozwalają nam widzieć wyraźniej coś, co można by oczywiście przedstawić pokrętnie za pomocą słów. Liczby to tylko kilka kresek, ale bardzo treściwych.

Zaprzyjaźnij się z analizą statystyczną

Dzięki matematyce istnieją na przykład analizy statystyczne, które to właśnie pozwalają na interpretację zebranych danych za pomocą metod statystyki matematycznej. Niektóre badania po prostu wymagają, by do interpretacji otrzymanych w nich danych użyć takich analiz statystycznych. Przykładem takiego badania jest chociażby badanie spożycia konkretnego produktu na określoną ilość mieszkańca w określonym czasie. Jest to analiza natężenia, a aby zinterpretować zebrane podczas tego badania wyniki niezbędne są analizy statystyczne. Analizy statystyczne pozwalają zinterpretować zebrane dane w sposób matematyczny i to właśnie dzięki tym analizom możemy się na przykład dowiedzieć jakie jest roczne spożycie cukru na jednego mieszkańca danego miasta albo nawet państwa. Liczby mówią same za siebie i choć oczywiście dają one wynik w przybliżeniu, to jednak jest to bardziej dokładne, niż mielibyśmy powiedzieć, że takie spożycie cukru jest po prostu małe lub duże. Analizy statystyczne pozwalają nam samym ocenić czy to spożycie jest duże czy małe i możemy to samodzielnie zrobić właśnie na podstawie otrzymanych liczb.

Zdobądź wiedzę

To fakt, że takie analizy statystyczne nie mogą być prowadzone przez każdego. Trzeba znać odpowiednie metody i techniki ich prowadzenia, wiedzieć kiedy dokładnie je zastosować i jak je zastosować, by móc przeprowadzić analizy statystyczne. Jeśli się to jednak potrafi, to można otrzymywać bardzo interesujące, czasami ciekawe, czasami nawet szokujące dane z każdego badania prowadzonego w dowolnym temacie.

TAGI

Warning: Use of undefined constant cloogooq - assumed 'cloogooq' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/pager-10/single.php on line 79

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.

=