instalacja igłofiltrowaWykorzystywanie instalacji igłofiltrowych to w ostatnim czasie coraz częstsza technologia odwodnienia, bowiem zapewnia nam ona bardzo skuteczne podejście do pozbywania się wody zarówno tej zalegającej na powierzchni, jak i wód gruntowych ze stosunkowo rozległego nawet terenu. Technologia ta wykorzystywana jest na przykład podczas budowy dróg i autostrad, w przypadku kiedy nitka drogowa musi przecinać teren podmokły, lub teren o zbyt wysokim poziomie wód gruntowych. Tutaj jednak koniecznie jest jeszcze wykonanie odpowiedniego drenażu, celem zabezpieczenia terenu w przyszłości, aby droga nie mogła ulec żadnym uszkodzeniom powodowanym nadmierną ilością wód gruntowych. 

Montaż instalacji igłofiltrowej i jej elementy

Każda, kompletna instalacja igłofiltrowa składa się z kilku niezbędnych elementów. Przede wszystkim będą to rzecz jasna igłofiltry, czyli najważniejszy jej element. Są to odpowiednio przygotowane rury, zakończone filtrem czyli podstawową częścią roboczą, poprzez którą zasysana jest woda z gleby. Filtry te połączone są za pośrednictwem kolektora ssącego z agregatem pompowym, który odpowiada za prawidłowe zasysanie wody i odprowadzanie jej na dalszą odległość od terenu prowadzenia prac. Bardzo ważne jest tutaj zastosowanie odpowiednio mocnego i wydajnego agregatu. Kilka podstawowych agregatów omówimy w dalszej części artykułu.

Montaż igłofiltrów poprzez wpłukiwanie.

Wprowadzanie igłofiltrów na odpowiednią głębokość to kolejna bardzo ważna czynność o której trzeba tutaj pamiętać. Musimy tutaj pamiętać o tym, iż igłofiltry powinny być montowane w odległości od siebie około 1m, na głębokości co najmniej pół metra niższej niż planowany poziom prowadzenia prac ziemnych. Zapewni nam to odpowiednie odwodnienie terenu prowadzenia działań. Jeśli chodzi o same podejście do wprowadzania igłofiltrów, to warto zobaczyć odpowiedni filmik pokazujący wpłukiwanie igłofiltrów, na którym pokazane są poszczególny etapy tego procesu. Musimy tutaj najpierw wprowadzić na pożądaną głębokość odpowiednio szerszą rurę, poprzez którą następnie wpłukiwany będzie igłofiltr, który jako mniej odporny na uszkodzenia nie może być wprowadzany samodzielnie. Trzeba jeszcze pamiętać o tym, aby w przypadku niektórych rodzajów gruntu igłofiltry były wprowadzane wraz z obsypką zapewniającą odpowiednie przesiąkanie wody przez różne warstwy gleby, oraz aby sam filtr nie uległ zabrudzeniu.

Rodzaje stosowanych agregatów pompowych

Agregat pompowy zastosowany przy instalacji igłofiltrowej także odgrywa niezmiernie istotną rolę dla efektywności całego procesu odwadniania. Dlatego też powinno się tutaj stosować agregaty wysokiej wydajności producentów takich jak na przykład Robusta, czyli jednym słowem trzeba będzie liczyć się z poważnymi inwestycjami, bowiem pompy tego producenta do najtańszych nie należą. Niemniej jednak stanowią bardzo wydajne i trwałe maszyny, przez co też ich zastosowanie jest wpłynie bardzo korzystnie na pracę całej instalacji.

Agregaty pompowe tego typu, jak i wszystkie inne elementy wchodzące w skład instalacji igłofiltrowej można znaleźć na stronie polskiego dystrybutora www.klaudia.eu, gdzie możemy tez od razu zapoznać się z dokładna specyfikacja techniczną poszczególnych pomp oraz pozostałych elementów instalacji igłofiltrowych.

TAGI

Warning: Use of undefined constant cloogooq - assumed 'cloogooq' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/pager-10/single.php on line 79

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.

=