Prowadzenie własnego składu opału, może być całkiem ciekawym pomysłem na działalności, aczkolwiek trzeba tutaj liczyć się z pewnymi wymaganiami. Przede wszystkim trzeba będzie dysponować odpowiednią powierzchnią magazynową na materiały opałowe, która w dodatku powinna być zadaszona, aby zagwarantować odpowiedni poziom suchości dystrybuowanych materiałów opałowych. Do tego niezbędny będzie także sprzęt ciężki, potrzebny do załadunku opału na samochody czy też jego przeładowywania w obrębie magazynu. Przydatne będą również wszelkiego rodzaju hale magazynowe, gdzie będziemy mogli składować węgiel czy też ekogroszek workowany.
Zadaszenie składu opału.
Jest to w zasadzie pierwsza kwestia, którą poruszyliśmy od razu na samym początku. Zadaszenie składu opału, będzie dla nas przede wszystkim gwarancją jakości dystrybuowanego węgla czy też ekogroszku. Chodzi tutaj głównie o kwestię tego, aby sprzedawany przez nas opał nie był zbyt mokry. Maksymalna, dopuszczalna zawartość wilgoci w sprzedawanym przez nas węglu czy też ekogroszku, powinna wynosić do 8%. Powyżej tej wartości, spalanie będzie nieefektywne, zaś kocioł będzie w większym zakresie narażony na korodowanie. Dlatego też, zadaszenie, powinno być pierwszą inwestycją, na który zdecyduje się każdy skład opału, węgla, ekogroszku w Czechowicach, gdyż będzie to gwarancją jakości dystrybuowanego opału. W przeciwnym razie, klienci stosunkowo szybko wychwycą problemy ze sprzedawanym przez nas opałem i po prostu znajda innego dostawcę, a raz zepsuta opinia będzie się za nami ciągnąć dość długo. Dlatego tez, decydując się na rozkręcenie własnego składu opału, warto od razu wziąć pod uwagę kwestię inwestycji w niezbędne zadaszenie, wiaty i pomieszczenia, aby opał był przechowywany w dobrych warunkach.
Dystrybucja opału workowanego.
Dość dobrym pomysłem jest także workowanie węgla czy też ekogroszku, aczkolwiek wymagać to będzie inwestycji w dodatkowo maszyny. Z drugiej jednak strony, przy odpowiedniej wydajności pracy, można całkiem nieźle zarobić, bowiem kupienie tony ekogroszku luzem będzie o jakieś 20-30% tańsze niż kupienie tony ekogroszku workowanego. Tutaj jednak trzeba będzie dodatkowo wyposażyć swoje pomieszczeniach do workowania w dodatkową suszarnię, gdzie węgiel czy też ekogroszek, przez pakowaniem w worki będzie dosuszony. Jest to dość istotną kwestią, bowiem lepiej żeby nasz węgiel lub ekogroszek był bardziej suchy, niż zbyt wilgotny. Tak jak w każdym innym przypadku, klienci dość szybko się zorientują i natychmiast znajdą innego dostawcą opału workowanego.
Podsumowanie
Jednym słowem trzeba tutaj przede wszystkim zwrócić uwagę na kwestię tego, iż zabierając się na handel węglem czy też ekogroszkiem, musimy dostarczać jak najbardziej suchy sortyment tych materiałów opałowych. W przeciwnym bowiem razie, narazimy naszych klientów na straty, a siebie samych na stratę klientów.
TAGI