Dezynsekcja to zabieg mający na celu pozbycie się szkodliwych owadów, przy zastosowaniu zarówno środków chemicznych, jak również mechanicznych czy też biologicznych. Przede wszystkim będziemy tutaj mieć na myśli owady, będące wyjątkowo uciążliwymi dla naszego codziennego funkcjonowania, jak również owady wpływające negatywnie na bezpieczeństwo przechowywanych przez człowieka produktów w gospodarstwie domowym czy też magazynach wszelkiego rodzaju. Warto tutaj przyjrzeć się nieco bliżej kwestiom związanym z przeprowadzaniem dezynsekcji, aby w przypadku występowania szkodliwych owadów, mieć podstawową wiedzę w zakresie ich pozbywania się.
Najczęściej występujące zagrożenia ze strony owadów.
W przypadku owadów, które będą wywierać negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie człowieka, należy wyliczyć przede wszystkim:
- Muchy – roznoszą szkodliwe zarazki
- Osy i szerszenie – zagrażają naszemu bezpieczeństwu i zagrażają populacjom pszczół, tak niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemu człowieka.
- Komary – nie dość że są strasznie zawzięte, to jeszcze roznoszą choroby i żywią się naszą krwią.
Do tego dochodzą jeszcze owady, które stanowią zagrożenie dla przechowywanych przez nas produktów, przede wszystkim żywnościowych. Do najważniejszych przedstawicieli tego typu owadów, możemy tutaj zaliczyć:
- Karaluchy – wszystkożerne owady, nie potrafiące chodzić po ścianach. Zagrożenie jakie za sobą niosą, to przede wszystkim roznoszenie chorób oraz niszczenie produktów spożywczych.
- Prusaki – podobnie jak karaluchy są owadami wszystkożernymi, aczkolwiek nieco mniejszymi od nich. Ich działanie to przede wszystkim zanieczyszczenie żywności. Są nosicielami wielu szkodliwych drobnoustrojów.
- Pluskwy – małe owady koloru ciemnobrązowego, preferujące aktywność nocną. Żywią się krwią ludzi i zwierząt, a podczas pożywiania się, pozostawiają na skórze ofiar swoją wydzielinę, która powoduje podrażnienia, pieczenie i swędzenie.
- Rybiki cukrowe – srebrzyste owady prowadzące nocny tryb życia i będące wszystkożernymi. Ich układ pokarmowy jest w stanie skutecznie strawić nawet celulozę.
Dezynsekcja i jej przeprowadzanie.
W przypadku stwierdzenia występowania szkodliwych owadów w bezpośrednim sąsiedztwie człowieka, warto od razu przystąpić do ich pozbycia się, zanim zdążą wyrządzić poważniejsze szkody w postaci zanieczyszczeń żywności. Tutaj jednak niezbędna będzie dezynsekcja, czyli specjalistyczny zabieg przeprowadzany przy zastosowaniu odpowiednich środków owadobójczych (insektycydów). Aby jednak dezynsekcja mogła być skuteczna, należy przede wszystkim prawidłowo określić rodzaj występujących na danym trenie owadów, oraz liczność populacji, co pozwoli na skuteczne dobranie środka trującego, jego stężenia i wybór metodologii postępowania w danym przypadku. Nie jest to takie proste jakby się tez mogło na pierwszy rzut oka wydawać, toteż najrozsądniej jest skorzystać w tym przypadku z usług profesjonalnej firmy DDD.
TAGI