Close up view of beautiful blue female eye. Good vision, contact lenses, trust or observation concept

Soczewki kontaktowe zdobywają coraz większą popularność wśród użytkowników. W porównaniu do tradycyjnych, korekcyjnych okularów wydają się być alternatywą niemal idealną. Jak wybrać odpowiednie soczewki; czy korzystać z tych jednodniowych, czy może wielokrotnego użytku; jak je pielęgnować – na te wszystkie pytania odpowiemy poniżej.

Soczewki kontaktowe – najlepsze na wielkie wyjścia

„Kontakty” są niemal niewidoczne, przez co nie powodują problemu z doborem ubioru i biżuterii. Niech rzuci kamieniem każdy, któremu zawsze i do wszystkiego pasowały jedne okulary, które nosił na co dzień. Są takie okazje w życiu, choćby elegancka kolacja, wesele czy ślub, kiedy do kreacji wieczorowych codzienne oprawki po prostu ciężko wkomponować. Tu z pomocą przychodzą soczewki. Co więcej, mogą one stanowić element stylizacji lub przebrania – na rynku dostępne są kolorowe soczewki, które mogą sprawić, że brąz oczu stanie się głębszy, a zieleń bardziej żywa.

Do sportu – tylko „kontakty”!

Soczewki kontaktowe będą znakomitym wyborem dla osób aktywnych – przy wykonywaniu forsownych ćwiczeń gimnastycznych, czy to na siłowni, czy biegając w terenie, dają pełną swobodę i wolność od zwykłych oprawek. Przypomnij sobie ile razy podczas ciężkiego treningu tradycyjne okulary zjeżdżały ci ze zroszonego potem nosa. Soczewki pozwalają uniknąć wszelkich niedogodności technicznych, jednocześnie gwarantując pełną i wyraźną wizję dookoła.

Jakie są rodzaje soczewek?

Na rynku dostępne są różne typy soczewek: m.in.: jednokrotnego lub wielokrotnego użytku. Soczewki jednodniowe, produkowane m.in. przez firmę Acuvue, mają ogromną zaletę w postaci braku konieczności czyszczenia i przechowywania ich – zaraz po zdjęciu trafiają do kosza i na tym kończy się ich rola.

Soczewki wielokrotnego użytku zazwyczaj są tańsze od jednorazówek w dłuższej perspektywie czasowej, niemniej wymagają dodatkowego nakładu pieniędzy na środki do utrzymania ich w należytej kondycji i świeżości. Dostępne są np.: soczewki dwutygodniowe, miesięczne lub roczne.

Jak dobrać soczewki?

Zanim kupi się pierwszą paczkę soczewek, należy udać się do lekarza – okulisty, żeby dobrał odpowiednie dla naszej wady parametry soczewek. Co ciekawe, dobór soczewek następuje inaczej niż w przypadku okularów, dlatego wyniki badań dla okularów nie będą odzwierciedlać stopnia wady dla soczewek kontaktowych.

Jeśli po badaniu decydujemy się na soczewki długoterminowe, zakład optyczny pomoże wybrać odpowiedni płyn do pielęgnacji oraz wyposaży nas w pojemniczek, w którym będziemy przechowywać soczewki.

Jak zakładać i zdejmować soczewki?

Zarówno w jednym jak i drugim wypadku należy zadbać o dobre oświetlenie i należytą higienę. Umyte, suche ręce to podstawa całego zabiegu. Ważne jest także, aby nie pomylić kolejności soczewek wkładając je z powrotem do pojemniczka. Do czyszczenia soczewek i pojemniczka zawsze używamy płynu do soczewek, nigdy wody z kranu – może to spowodować różnego rodzaju infekcje i spowodować niemiłe konsekwencje zdrowotne.

Odpowiednia higiena pomoże cieszyć się soczewkami o wiele dłużej – przeczytaj także informacje o popularnych mitach na temat soczewek: https://www.acuvue.pl/fakty-i-mity-o-soczewkach

TAGI

Warning: Use of undefined constant cloogooq - assumed 'cloogooq' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/pager-10/single.php on line 79

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.

=