kulkowe_zwykleWspółcześnie, praktycznie każde urządzenie mechaniczne wyposażone jest co najmniej w jedno łożysko, a w zdecydowanej większości przypadków będziemy mieli do czynienia z większą ilością łożysk i to bardzo zróżnicowanych zarówno pod względem samego kształtu, jak i pod względem parametrów technicznych. Trzeba tutaj pamiętać przede wszystkim o tym, aby każde łożysko, zastosowane w konkretnym przypadku było prawidłowo dopasowane do swojego zastosowania, aby ostatecznie sprawdzało się przy przenoszeniu obciążeń. Przyjrzyjmy się tutaj nieco bliżej zastosowaniu poszczególnych łożysk oraz ich przeznaczeniu, aby uświadomić sobie, jak bardzo istotną kwestią jest ich prawidłowy dobór do konkretnego przypadku.

Przenoszenie obciążeń.

Przede wszystkim, warto sobie tutaj powiedzieć, iż łożyska ogólnie rzecz ujmując, przeznaczone są do przenoszenia obciążeń pomiędzy dwoma, obracającymi się względem siebie elementami. Dla przykładu można tutaj powiedzieć, iż takie łożyska stożkowe przeznaczone są do przenoszenia obciążeń poprzecznych oraz wzdłużnych, przy czym w tym drugim przypadku, obciążenie może być przenoszone tylko w jednym kierunku. Generalnie sprawdzać się będą montowane w parach na jednym wale, przy czym można tutaj zastosować dwa łożyska w osobnych łożyskowania lub tez w jednym łożyskowaniu.

Mają one konstrukcję, która pozwala na rozdzielenie pierścienia zewnętrznego od wewnętrznego wraz z wszystkimi elementami tocznymi, co wpływa na łatwiejszy ich montaż. Muszą jednak w związku z tym mieć konstrukcyjną możliwość regulacji luzu pomiędzy pierścieniami łożyska.

Gdzie szukać dobrych łożysk stożkowych?

Oczywiście w przypadku potrzeby zastosowania łożysk stożkowych będziemy musieli przede wszystkim zwrócić uwagę na kwestię tego, aby pozyskać łożyska w odpowiedniej jakości. Niestety nie wszystkie produkty dostępne na rynku będą spełniać restrykcyjne wymagania, wobec czego warto skupić się na tych, dostarczanych przez zaufanych i sprawdzonych dystrybutorów, którzy zaopatrują się w łożyska u najlepszych producentów, takich jak chociażby Timken czy też SKF, którzy bazując na wieloletniej tradycji i doświadczeniu dostarczają łożyska najwyższej jakości, produkowane z zastosowaniem najnowszych osiągnięci technologicznych. Generalnie rzecz ujmując, można powiedzieć, iż w przypadku łożysk stożkowych szczególnie istotnym elementem jest jakość ich wykonania, bowiem przy przenoszeniu dużych obciążeń, niestety, ale kiepsko wykonane łożyska stosunkowo szybko ulegają uszkodzeniom, a w sytuacji kiedy do uszkodzenia dojdzie podczas pracy danego urządzenia może się zrobić niebezpiecznie, czego należy za wszelka cenę unikać.

Jednym słowem należy zwrócić szczególna uwagę na kwestię jakości stosowanych łożysk, aby nie doprowadzić do sytuacji niebezpiecznych, co wymagać będzie od nas odpowiedniego podejścia do kwestii zakupu danego rodzaju łożyska, a przede wszystkim do znalezienia odpowiednio solidnego dostawcy łożysk.

TAGI

Warning: Use of undefined constant cloogooq - assumed 'cloogooq' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/pager-10/single.php on line 79

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.

=