kulkowe_zwykleWśród wszystkich łożysk, jakie obecnie dostępne są na rynku, najbardziej popularnymi są bez wątpienia łożyska kulkowe i ich wszystkie warianty, które znajdziemy stosunkowo sporo. warto sobie tutaj omówić pokrótce wszystkie dostępne na rynku typy, aby mieć przynajmniej podstawową wiedzę w tym zakresie. Jest to wiedza przydatna szczególnie posiadaczom własnych pojazdów samochodowych i motorowerów, bowiem dzięki temu będą w stanie samodzielnie dobrać łożyska do wymiany a nawet przeprowadzić niezbędne, związane z wymianą pracę. Tak samo warto aby tego typu wiedzę posiadali pracownicy obsługujący różnorodne maszyny, takie jak chociażby obrabiarki CNC, gdzie także na co dzień eksploatowanych jest stosunkowo sporo łożysk kulkowych.

Typy łożysk kulkowych.

Jak już wspomnieliśmy, łożyska kulkowe to zdecydowanie największa rodzina łożysk, charakteryzująca się wieloma ich typami o różnym zastosowaniu. Do najpopularniejszych wariantów łożysk kulkowych należy tutaj zaliczyć:

  • Łożyska kulkowe zwykłe – najbardziej rozpowszechniona forma łożysk kulkowych. Prosta konstrukcja, brak rozłączności i dostosowanie do pracy przy dużych prędkościach.
  • Łożyska kulkowe skośne – przeznaczone do przenoszenia obciążeń złożonych, promieniowych i osiowych
  • Łożyska kulkowe wahliwe – ze względu na budowę pozwalają na nieznaczną kompensację niewspółosiowości wału i oprawy. Z reguły dwa rzędy kuleczek i kulista bieżnia pierścienia zewnętrznego.
  • Łożyska kulkowe wzdłużne – możliwość przenoszenia obciążenia osiowego. Stosowane zasadniczo w przypadkach, gdy osiowa składowa obciążenia jest o wiele większa w stosunku do promieniowej.
  • Łożyska kulkowe samonastawne z oprawami – są to w zasadzie łożyska kulkowe poprzeczne jednorzędowe, obustronnie uszczelnione z kulistą powierzchnią zewnętrzna. Charakteryzują się zdolnością do wychyleń kątowych aż do 5 stopni, co sprawia, iż nie są one wrażliwe na brak współosiowości wału i oprawy.
  • Łożyska kulkowe samochodowe – są to chyba najbardziej rozpowszechnione łożyska, ze względu na duże zapotrzebowanie na ten ich typ

Można więc powiedzieć, iż mamy tutaj dość sporo łożysk. W zasadzie w większości przypadków jeśli zaopatrzymy się w kulkowe skośne łożyska będą one odpowiadać grupie opisanej powyżej. Są jeszcze różnorodne, dodatkowe ich wariacje o wyjątkowo specjalnym zastosowaniu. Niemniej jednak w podstawowym zakresie nie warto zawracać sobie Tm nawet głowy. Tutaj najważniejsze jest to, aby znać podstawowy podział łożysk kulkowych.

Łożyska stożkowe

Osobnym typem łożysk są tutaj także bez wątpienia łożyska stożkowe, czyli łożyskami z bieżniami stożkowymi oraz wałeczkami w kształcie ściętego u góry stożka. Są to łożyska przeznaczone do osiowego ustawiania wału względem oprawy, oraz przenoszenia obciążeń promieniowych oraz osiowych. Ich działanie jest więc zbliżone do łożysk kulkowych skośnych. Z tą jednak różnicą, iż łożyska stożkowe z hurtowni będą w stanie przenosić o wiele większy zakres obciążeń niż łożyska kulkowe skośne.

TAGI

Warning: Use of undefined constant cloogooq - assumed 'cloogooq' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/pager-10/single.php on line 79

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.

=