azalia5Azalia to jedna z tych roślin ogrodowych, których uprawa jest stosunkowo prosta i mało wymagająca, aczkolwiek trzeba się do niej odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności będziemy musieli dobrać odpowiednie odmiany Azalii, a następnie skupić się na prawidłowym wyborze stanowiska uprawy czy też przygotowaniu gleby. Kiedy te warunki będziemy mieć spełnione, w zasadzie nasza praca się kończy, a zaczyna tylko napawanie pięknem tych wieloletnich krzewów ozdobnych z rodziny wrzosowatych. Przyjrzyjmy się więc nieco bliżej, kwestii przygotowań do uprawy Azalii w przydomowym ogrodzie, aby przekonać się, jak bardzo istotną kwestią jest prawidłowe podejście do uprawy tych roślin, aby potem w następnych latach nie musieć się za bardzo przejmować jakimikolwiek pracami pielęgnacyjnymi.

Wybieramy odpowiednią odmianę Azalii.

Tak jak już wspomnieliśmy, w pierwszej kolejności trzeba będzie wybrać się do sklepu ogrodniczego czy też hurtowni, celem dobrania odpowiednich odmian Azalii. Chodzi tutaj o kwestie związane z ich odpornością na niskie temperatury, gdyż niektóre z nich nie poradzą sobie z przezimowaniem w naszej strefie klimatycznej. Istnieje jednak bardzo dużo odmian Azalii, które z powodzeniem wytrzymują mrozy na poziomie dwudziestu stopni poniżej zera, i to właśnie te odmiany powinny się znaleźć w centrum naszej uwagi. Pozostałe odmiany oczywiście nie powinny być skreślane, niemniej jednak nadawać się będą jedynie do uprawy doniczkowej, która pozwoli nam na to, aby na zimę, schować je przed mrozem w pomieszczeniach gospodarczych, co uchroni je przed zmarznięciem. Oczywiście, praktycznie każdy dostawca Azalii u którego będziemy się zaopatrywać, będzie posiadać szeroką wiedzę na ten temat, wobec czego możemy tutaj zdać się właśnie na jego wybór. Powinien on przedstawić nam wszystkie te odmiany, które posiada, a które możemy bez problemów uprawiać w ogrodzie, bowiem przy odpowiednim podejściu nie będą mieć trudności z przetrwaniem siarczystych mrozów, charakterystycznych dla naszej strefy klimatycznej.

Przygotowanie do uprawy Azalii.

Bardzo ważną kwestią, której należy poświęcić odpowiednią ilość uwagi, jest tutaj fakt, iż zarówno Azalie, jak i Różaneczniki będą od nas wymagać przygotowania odpowiedniej gleby. Chodzi tutaj głównie o zachowanie kwaśnego jej odczynu. W tym celu trzeba będzie zmieszać ze sobą w równych proporcjach glebę ogrodniczą, korę sosnową oraz nie odkwaszony torf. Pozwoli to nam na uzyskanie odczynu pH gleby na poziomie 5-6,5 co będzie dla Rhododendronów idealne.

Warto także pamiętać o starannym wyborze stanowiska uprawy, gdyż powinno ono gwarantować naszym roślinom dość dogodne warunki. Musimy pamiętać o tym, iż Azalie i Różaneczniki uwielbiają stanowiska zacienione, w bezpośrednim sąsiedztwie większych drzew i krzewów, o głębokim systemie korzeniowym. Wynika to z faktu tego, iż one same maja system płytki, przez co też, większe drzewa o głębokim systemie nie kolidują w tej płaszczyźnie i nie odbierają Azaliom wszystkich składników mineralnych z gleby. Jednym słowem trzeba będzie parę rzeczy przemyśleć i przeanalizować, niemniej jednak nie powinno to stanowić dla nas większych problemów.

TAGI
Wpisane w: Ogród     Tagi: , , ,

Warning: Use of undefined constant cloogooq - assumed 'cloogooq' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/pager-10/single.php on line 79

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.

=