uvaspotW czasie ostatnich lat, w wielu procesach technologicznych w branży elektronicznej i elektrotechnicznej, a nawet w branży motoryzacyjnej, pojawiły się nowe technologie łączenia ze sobą elementów w układach precyzyjnych. Chodzi tutaj przede wszystkim o elementy nie poddawane znacznym obciążeniom w toku eksploatacji, które łączy się poprzez klejenie z zastosowaniem klejów utwardzanych promieniowaniem UV. Warto tutaj przyjrzeć się nieco tej technologii i korzyściom płynącym z jej zastosowania w produkcji, bowiem może się to okazać technologia przyczyniająca się do znacznych oszczędnych w firmach produkcyjnych w wymienionych wyżej branżach.

Zalety stosowania klejenia utwardzanego UV.

W pierwszej kolejności trzeba tutaj zwrócić uwagę na fakt, iż zastosowanie klejów utwardzanych promieniowaniem UV przyczynia się do znacznego skrócenia czasu produkcji. Utwardzanie spoiny klejowej w tym przypadku zajmuje od 12 sekund. W przypadku większych spoin czas ten może ulec wydłużeniu do minuty, co i tak stanowi stosunkowo niewiele w porównaniu z innymi technologiami. Warto także zwrócić uwagę na fakt, iż nowoczesne promienniki UV pozwalają na ich zastosowanie w linii produkcyjnej i umożliwiają nam utwardzanie wielu spoin jednocześnie. Są to swego rodzaju piece UV, do których wkładamy w odpowiedni sposób wszystkie przygotowane uprzednio do klejenia elementy, a następnie naświetlamy odpowiedni czas a ż do uzyskania twardej spoiny. Sama spoina jest stosunkowo tania w stosunku do innych technologii, toteż nie powinno nikogo zanadto dziwić to, iż w wielu przedsiębiorstwach regularnie wdrażane są innowacje technologiczne wykorzystujące tę właśnie technologię precyzyjnego łączenia ze sobą elementów.

Przygotowanie powierzchni i utwardzanie spoiny.

Oczywiście trzeba tutaj pamiętać o kwestii tego, iż tak samo jak w wielu innych przypadkach, także i tutaj musimy w pierwszej kolejności prawidłowo przygotować klejone powierzchnie. Muszą one być gładkie, suche i odtłuszczone, aby spoina mogła prawidłowo ze sobą połączyć dane elementy. Po nałożeniu kleju mamy jeszcze około godziny czasu na swobodne manipulowanie klejonymi elementami, co pozwala nam na ewentualną korektę ich położenia względem siebie. Ważną kwestią jest także to, aby promienniki UV do utwardzania klejów miały zamontowaną odpowiednią i w pełni sprawną lampę, gdyż w przeciwnym razie będziemy mieć do czynienia z nierównomiernym utwardzaniem, które prowadzi do osłabienia spoiny. W tym celu należy regularnie sprawdzać poziom stanu lamp poprzez odpowiednie urządzenia pomiarowe, które wskażą nam jakość i stan techniczny lampy, oraz skuteczność jej naświetlania. Dzięki temu zawsze będziemy mieć pewność, iż zastosowana przez nas lampa jest dobra a wykonana przy jej pomocy spoina będzie trwała i solidna.

TAGI

Warning: Use of undefined constant cloogooq - assumed 'cloogooq' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/pager-10/single.php on line 79

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.

=