Klejenie to jedna z najpopularniejszych metod łączenia ze sobą różnorodnych przedmiotów. Bardziej popularną jest chyba tylko spawanie, ale to dotyczy jedynie łączenia ze sobą elementów metalowych. Jeśli zaś musimy połączyć ze sobą elementy z różnych materiałów, spawanie już się nie sprawdza. W takich przypadkach, najbardziej rozsądne jest klejenie. Obecnie zaś, jest to technologia jeszcze bardziej zaawansowana. Poprzez utwardzanie spoin klejonych promieniowaniem UV, można osiągnąć jeszcze większe korzyści w tej materii. Przede wszystkim chodzi tutaj o to, iż utwardzaniem promieniowaniem UV, zapewnia nam znaczne skrócenie czasu utwardzania spoiny, jak również redukuje koszt jej wykonania. Dzięki temu też, jest to technologia korzystna i wdrażana w bardzo wielu przypadkach.

Jak przebiega utwardzanie spoin klejonych?

Sam proces klejenia, utwardzania, oraz wcześniejszego przygotowania spoiny jest stosunkowo prostu. Przede wszystkim, musimy zadbać o to, aby zagwarantować maksymalną precyzję przygotowania. Dzięki temu bowiem, spoina będzie utwardzona prawidłowo a jej parametry techniczne będą stać na najwyższym poziomie.

Przygotowanie spoiny do utwardzania

Aby osiągnąć maksymalnie wysokie parametry techniczne wykonywanych spoin, musimy starannie przygotować powierzchnie klejonych ze sobą elementów. Tak samo jak w przypadku stosowania innych klejów, tak też i tutaj, należy powierzchnię oczyścić i odtłuścić. Należy także jej zapewnić maksymalną gładkość, pozbyć się zadziorów i nierówności. W przeciwnym razie nie będzie możliwe prawidłowe utwardzenie.

Potem można już rozprowadzać klej na obydwu płaszczyznach klejonych ze sobą elementów. Tutaj bardzo istotna zaleta tego typu klejów. Czas żywotności większości z nich wynosi nawet do 60 minut. Oznacza to, iż od momentu aplikacji kleju, do czasu, kiedy konieczne staje się jego utwardzenie może upłynąć nawet 60 minut. Po tym czasie, klej trzeba będzie zdjąć i przygotować na nowo powierzchnie. W tym czasie możemy przygotować większą liczbę spoin do jednorazowego utwardzania.

Właściwe utwardzanie spoin klejonych.

Ostatecznie, wszystkie przygotowane elementy mogą trafić do pieca UV, gdzie będzie realizowane utwardzanie spoin klejonych. Tutaj mogą być stosowane profesjonalne, przemysłowe systemy utwardzające typu UV. Są to wręcz duże piece UV, gdzie można jednorazowo utwardzać dużą ilość spoin. Samo utwardzanie spoin klejonych, polega na odpowiednim naświetleniu ich promieniowaniem UV przez określony czas, aż do pełnego ich utwardzenia. W niektórych przypadkach może to być już zaledwie 10-12 sekund. Jest to bardzo istotną zaletą tej technologii.

Jakość utwardzania a stan techniczny lamp UV.

Istotną kwestią w tej technologii jest także stan techniczny lamp UV. Aby utwardzanie spoin klejonych mogło być realizowane poprawnie, stosowane przez nas lampy muszą być w pełni sprawne. Jakiekolwiek nieprawidłowości w działaniu lamp mogą przełożyć się na wadliwy przebieg procesu utwardzania. Wynika to z faktu tego, iż do prawidłowego utwardzenia, cała spoina musi być naświetlania równomiernie. Wadliwa praca jednej lampy może doprowadzić do tego, iż część spoiny będzie utwardzana wolniej. W związku z tym też, szybciej utwardzane elementy będą wywoływać naprężenia, prowadzące do osłabienia wolniej utwardzanej części spoiny. W wyniku tego zdarzenia, dochodzić będzie do wstępnego osłabienia całej spoiny, a ostatecznie nie osiągnie ona wystarczających parametrów technicznych.

TAGI

Warning: Use of undefined constant cloogooq - assumed 'cloogooq' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/pager-10/single.php on line 79

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.

=