wrzody żołądkaWrzody żołądka to bardzo poważna dolegliwość, na którą narażeni jesteśmy praktycznie wszyscy. W zdecydowanej większości przypadków, za pojawianie się wrzodów żołądka i dwunastnicy, odpowiada zakażenie bakterią Helicobacter Pylori. Co ważne, prawie 80% populacji jest zakażone tą bakterią. Nie jest jednak tak źle, bowiem nie u każdego, zakażenie będzie kończyć się pojawieniem się wrzodów. Szacuje się, iż na wrzody żołądka cierpi około 10% całej populacji. Sprawdźmy jednak jak leczyć chorobę wrzodową i czy możliwe jest leczenie wrzodów przy pomocy ziół?

Czym są wrzody żołądka i jak powstają?

Wrzody żołądka oraz dwunastnicy to ubytek tkankowy, któremu towarzyszy stan zapalny, oraz martwica skrzepowa. Powstają one w wyniku zaniku błony śluzowej wyściełającej wnętrz żołądka oraz dwunastnicy. Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, przyczyną tego typu ubytków może być zakażenie bakterią Helicobacter Pylori, ale nie tylko. Wśród przyczyn, które mogą powodować wrzody żołądka, należy wyszczególnić także:

  • Przyjmowanie niektórych leków, takich jak NLPZ (Niesteroidowe Leki Przeciw Zapalne)
  • Palenie papierosów
  • Spożywanie produktów drażniących błonę śluzową żołądka (mocne alkohole, czarny pieprz, ocet, ostra papryka, kawa, czy też napoje gazowane)
  • Przewlekły stres oraz stany silnego napięcia nerwowego

Bardzo często, wrzody żołądka rozwijają się także w przebiegu wielu innych chorób i dolegliwości. Mogą pojawić się w przypadku chorób takich jak: zespół Leśniowskiego i Crohna, sarkoidoza, zespół rakowiaka, zespół Zollingera i Ellisona. Czasami nie jest jednak możliwe jednoznaczne określenie przyczyny pojawienia się wrzodów. W takich przypadkach, mówi się o idiopatycznych wrzodach żołądka i dwunastnicy.

Leczenie wrzodów ziołami.

Leczenie wrzodów żołądka, powinna być zawsze prowadzone pod nadzorem lekarza. W wyniku przeprowadzenia właściwych badań, możliwe jest dobranie skutecznej terapii farmakologicznej, która pozwoli pozbyć się problemu. Szczególnie w przypadku zakażenia bakterią helicobacter Pylori, kiedy koniecznością jest przeprowadzenie antybiotykoterapii.

Jednakże możemy też wykorzystać odpowiednio dobrane zioła na wrzody układu pokarmowego. Pozwolą one złagodzić dolegliwości bólowe, jak również pozytywnie wpłynąć na odbudowę błony śluzowej wyściełającej żołądek. Wśród ziół najczęściej wykorzystywanych w leczeniu wrzodów żołądka możemy wyróżnić:

  • Korzeń prawoślazu
  • Babka lancetowata
  • Korzeń lukrecji
  • Rumianek
  • Nagietek
  • Nasiona lnu.

Zioła te bardzo często wchodzą w skład leków ziołowych, stosowanych w leczeniu wrzodów żołądka. Możemy także stosować je w pełni samodzielnie, zapewniając sobie możliwość szybszego pozbycia się problemu.

Podsumowanie.

Okazuje się więc, iż wrzody żołądka mogą być leczone nie tylko farmakologicznie. Możemy w tym przypadku zastosować także odpowiednio dobrane preparaty ziołowe, oraz zioła, które wpływają pozytywnie na proces leczenia wrzodów żołądka i dwunastnicy.

TAGI
Wpisane w: Zdrowie     Tagi:

Warning: Use of undefined constant cloogooq - assumed 'cloogooq' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/pager-10/single.php on line 79

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.

=