impressions-of-madeira-2-1349155-mWśród wszystkich szlaków wysokogórskich, do zdecydowanie najbardziej popularnych i jednocześnie wymagających dobrego przygotowania, należy zaliczyć szlak GR 20, biegnący przez całą niemal długość Korsyki. Długość szlaku wynosi 180 km, wobec czego jego pokonanie wymaga naprawdę wielu dni wytężonego wysiłku, a trzeba tutaj jeszcze dodać, iż na trasie czasami jest stosunkowo trudno. Jest to generalnie szlak przeznaczony raczej dla zaawansowanych i bardziej doświadczonych górskich podróżników, toteż początkującym zdecydowanie odradzamy jakiekolwiek plan w tym zakresie. Przyjrzyjmy się jednak nieco bliżej całej trasie i przekonajmy się dlaczego jest ona tak bardzo popularna.

Przebieg szlaku GR 20.

Jak już wspomnieliśmy przebycie całego szlaku wymagać będzie poświęcenia sporej ilości czasu, a dokładnie 14-15 dni, czyli trzeba będzie sobie zagwarantować przynajmniej 3 tygodnie urlopu. Jest to bardzo trudny i wymagający szlak, a jedynymi ułatwieniami są łańcuchy w kilku, wyjątkowo niebezpiecznych miejscach. Poza nimi niestety nie ma żadnych ułatwień. Najbardziej popularnym kierunkiem przebywania szlaku jest przejście od strony północnej na południe, choć trzeba zaznaczyć iż trasa odwrotna ma swoją zaletę w postaci nieco łagodniejszych podejść. Północna część szlaku GR 20 zaczyna się w miejscowości Calenzana a swój koniec ma mniej więcej w środku Korsyki, w miejscowości Vizzavona. Tutaj swój początek zaś ma część południowa, która kończy się w miejscowości Conca. Poszczególne etapy szlaku wyglądają następująco.

  • Część północna: Calenzana – Ortu di Piobbu lub Bonifatu (szlak alternatywny) – Carozzu – Asco Stagnu – Tighjettu – Ciottulu di I Mori – Castel de Vergio – Manganu – Petra Piana – L\’Onda – Vizzavona
  • Część południowa: Vizzavona – E Capannelle – Prati – Usciulu – Matalza – Asinao – Paliri – Conca
    Zakładając zatrzymanie się w każdej z tych miejscowości trzeba będzie liczyć wspomniane właśnie 14-15 dni podróży, co jest dość sporym wyzwaniem nawet dla doświadczonych górskich podróżników, a cóż dopiero dla początkujących.

Organizacja wyjazdu.

Zorganizowanie wyjazdu na szlak GR 20 to także dość wymagająca sprawa, bowiem trzeba będzie posiadać spore zdolności organizacyjne, aby zapewnić sobie noclegi. Dlatego o wiele lepiej skorzystać z oferty biur podróży, które organizują wyjazdy trekkingowe na Korsykę z wycieczkami szlakiem GR 20, gdyż zapewni nam to zdecydowanie wyższy poziom bezpieczeństwa całej podróży. Przyjdzie nam co prawda zapłacić dość sporo, niemniej jednak w zamian będziemy mogli cieszyć się z bardzo dobrze zorganizowanego wyjazdu, który dostarczy nam niezapomnianych wrażeń na wiele tygodni po powrocie.

Jednym słowem, jest to opcja skierowana do wszystkich pasjonatów górskich wycieczek, którzy nie boją się trudnych wyzwań i lubią towarzystwo szczytów górskich, przełęczy i górskie przyrody. Dla wszystkich tych, którzy lubią wymagające trasy górskie, bowiem taką trasą jest właśnie szlak GR 20.

TAGI

Warning: Use of undefined constant cloogooq - assumed 'cloogooq' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/pager-10/single.php on line 79

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.

=