geokompozytyGeokompozyty to specyficzny rodzaj materiałów geosyntetycznych, będący połączeniem dwóch i więcej odrębnych geosyntetyków. Połączenie to ma na celu wykorzystanie różnych właściwości poszczególnych materiałów. Dzięki temu można osiągnąć o wiele lepsze efekty wzmacniania trwałości realizowanych konstrukcji. Przede wszystkim więc, trzeba tutaj zwrócić uwagę na konkretne zastosowanie geokompozytów w budowlance, czy też na ich konstrukcję i przeznaczenie. Generalnie będą to jednak materiały stosowane w zakresie wzmacniania stabilizacji i podnoszenia trwałości nowo budowlanych dróg, autostrad, parkingów, czy też torowisk.

Wykorzystanie geokompozytów w budowlance

Przede wszystkim, warto tutaj zwrócić szczególna uwagę na zakres zastosowania geokompozytów w branży budowlanej. Pojawiają się one przede wszystkim przy realizacji robót inżynieryjnych. Tam, gdzie wymagane są odpowiednie właściwości w materiałach stosowanych przy realizacji różnorodnych konstrukcji. Generalnie Geokompozyty będą stosowane podczas realizacji następujących prac budowlanych:

  • Wznoszenie wszelkiego rodzaju nasypów, wałów
  • Umacnianie brzegów rzek, jezior oraz sztucznych cieków i zbiorników wodnych.
  • Zabezpieczanie składowisk odpadów
  • Wzmocnienie i stabilizacja warstw gruntu oraz podbudowy drogowej czy też kolejowej
  • Stabilizacja gruntów w różnych zastosowaniach.

Generalnie rzecz więc ujmując, zastosowanie geokompozytów w budowlance będzie tutaj stosunkowo szerokie. Warto pamiętać o tego typu kwestiach, bowiem w wielu przypadkach różnych realizacji budowlanych, mogą się one okazać bardzo przydatne.

Poszczególne geokompozyty, ich parametry oraz zastosowanie.

Na rynku znajdziemy wiele różnorodnych geokompozytów, o bardzo zróżnicowanym zastosowaniu. Warto tutaj więc przybliżyć sobie nieco kilka z nich, aby mieć podstawową wiedzę w zakresie ich konstrukcji oraz zastosowania.

  • Geokompozyty ROCK REC. – to materiały składające się z igłowanej geowłókniny polipropylenowej z włókien ciągłych. Jest ona wzmacniania włóknami poliestrowymi o bardzo wysokiej wytrzymałości. Jest to geokompozyty bardzo odporny na rozciąganie zarówno jednoosiowe jak i dwuosiowe. Charakteryzuje się dobrą zdolnością do odprowadzania wody w swojej płaszczyźnie. Stosowny do zbrojenia gruntów spoistych.
  • Geokompozyty PGM-G – wykonane z geowłókniny z polipropylenowych włókien ciągłych, wzmacnianych mechanicznie. Charakteryzują się zdolnością wchłaniania bitumu przez wzmocnioną siatkę z włókna szklanego. Stosowane powszechnie do napraw warstwy bitumicznej nawierzchni dróg, czy tez do łączenia sąsiadujących ze sobą warstw nawierzchni bitumicznej.

Są to oczywiście tylko dwa rodzaje geokompozytów, a na rynku znajdziemy ich o wiele więcej. W większości przypadków będą wykonywane w zależności od potrzeb. Dwa powyższe zaś, stanowią standardową ofertę wielu producentów, jako, że stosowane są do regularnych prac związanych z budownictwem przede wszystkim drogowym.

TAGI

Warning: Use of undefined constant cloogooq - assumed 'cloogooq' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/pager-10/single.php on line 79

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.

=