W procesie budowy nowych dróg i autostrad, obecnie coraz częściej wykorzystywane są nowoczesne materiały budowlane. Wśród nich, jednym z ciekawszych materiałów są geosyntetyki. Sa to specyficzne materiały wytwarzane z tworzyw sztucznych. Najczęściej z polipropylenu (PP), polietylenu (PE), poliestru (PET), oraz z włókna szklanego. Generalnie, są to materiały stosowane do wzmacniania konstrukcji dróg i torowisk ale nie tylko. Zastosowanie geosyntetyków jest o wiele szersze. Obecnie stosuje się je także w wielu innych przypadkach, które z budową dróg nie mają zbyt wiele wspólnego. W każdym razie ciekawostką jest jeszcze to, iż coraz częściej pojawiają się geosyntetyki powstające z materiału pochodzącego z odzysku. Z recyklingu używanych opakowań plastikowych.

Najczęstsze zastosowanie geosyntetyków.

Jeśli chodzi o zdecydowanie najbardziej popularne zastosowanie geosyntetyków, to jest to przede wszystkim wzmacnianie i stabilizacja gruntów oraz warstw podbudowy. W tym drugim przypadku możemy się zetknąć najczęściej z zastosowaniem geosiatek, które zapewniają doskonałe właściwości i umożliwiają zazębianie kruszywa w swojej strukturze. Dzięki temu, warstwa podbudowy drogowej jest stabilna i nie ulega przemieszczaniu się, nawet przy dużych obciążeniach eksploatacyjnych. Można więc powiedzieć iż są to typowe geosyntetyki do budowy dróg i autostrad. Niemniej jednak, geosiatki znajdują swoje zastosowanie także w innych przypadkach. Są wykorzystywane do wzmacniania stromych nasypów, skarp i zboczy. Ich duża wytrzymałość gwarantuje utrzymanie skarpy w jednym kawałku nawet przy dużym kącie nachylenia i sporych obciążenia na jej strukturę. Trzeba jednakże pamiętać, iż geosiatka dobrze współpracuje przede wszystkim z kruszywem budowlanym oraz gruntem gruboziarnistym. W przypadku gruntów drobnoziarnistych, koniecznością będzie zastosowanie innego rozwiązania.

Maty antyerozyjne.

Jeśli będziemy mieć do czynienia z nasypami lub skarpami z gruntów drobnoziarnistych, najlepszym ich zabezpieczeniem przed erozją będzie wysiew drobnej roślinności. Jednakże, zanim dojdzie do jej właściwego ukorzenienia, nasyp będzie podatny na procesy erozyjne. Dlatego tez stosowane w tym przypadku będą maty antyerozyjne. Są to specyficzne formy drobniejszych geosiatek, które wmontowane w gruncie, w jego przypowierzchniowej warstwie, zapewniają ustabilizowanie całego nasypu. Zapewniają bezpieczeństwo przed wypłukiwaniem gruntu, do czasu ukorzenienia się naturalne roślinności.

Podsumowanie

Generalnie rzecz biorąc, zastosowanie geosyntetyków jest stosunkowo szerokie. Zdecydowanie najczęściej są one stosowane w branży budownictwa drogowego. Tutaj jest największa potrzeba na tego typu materiały. Dzięki ich wdrożeniu zaś, można znacznie przyspieszyć wiele procesów, co jest w tym zakresie kwestią zdecydowanie najważniejszą.

TAGI

Warning: Use of undefined constant cloogooq - assumed 'cloogooq' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/pager-10/single.php on line 79

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.

=