Wdrażanie nowych rozwiązań w zakresie ogrzewania ma sens jedynie w przypadku, kiedy przekłada się na wyraźne korzyści. Jeśli stosujemy klasyczny kocioł na ekogroszek, w połączeniu z grzejnikami ściennymi, można przemyśleć zmianę technologii grzewczej. Rozwiązaniem alternatywnym jest tutaj ogrzewanie kanałowe, które charakteryzuje się nieco większą wydajnością. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, iż sam montaż grzejnika kanałowego wymagać będzie pewnej ingerencji w strukturę podłóg w domu. Nie zawsze będzie to jednak możliwe. Należy więc w pierwszej kolejności sprawdzić, czy w danym budynku istnieje możliwość montażu grzejników kanałowych. W każdym razie, warto najpierw przekonać się, czy jest to rozwiązaniem korzystnym. Jeśli tak, to można będzie myśleć o takiej inwestycji u siebie w domu.

Korzystne aspekty zastosowania grzejnika kanałowego.

Wdrożenie ogrzewania kanałowego w swojej instalacji grzewczej może przynieść bardzo wyraźne korzyści. Przede wszystkim pozwoli na pewne ograniczenie spalania. Wynika to faktu ustabilizowania pracy kotła na jego optymalnych parametrach. To zaś, jak dobrze wiemy, pozwala na maksymalny zysk ciepła przy najmniejszym spalaniu. Aby jednak zrozumieć skąd biorą się oszczędności trzeba zobaczyć jak działają grzejniki kanałowe.

Działanie grzejników kanałowych.

Grzejniki te montowane są w płaszczyźnie podłogi i przykrywane od góry estetyczna kratownicą. Z jednej strony kratownicy mamy wlot powietrza, a z drugiej wylot. Zimne powietrze, jak wiemy, opada zawsze na dół pomieszczenia a ciepłe unosi się ku górze. Dzięki temu, że grzejnik zasysa powietrze z samej płaszczyzny podłogi, mamy pewność iż do ogrzewania idzie powietrze najbardziej wychłodzone. Wentylator wewnątrz grzejnika kanałowego jest cichy i oszczędny. Możemy także dowolnie regulować poziom przepływu powietrza przez grzejnik. Powietrze przechodzi przez nagrzewnicę i jest drugą stroną grzejnika kierowane do wnętrza pomieszczenia.

Dzięki takiemu rozwiązaniu, mamy do czynienia ze stałym przepływem powietrza. Pozwala to na optymalne wykorzystanie czynnika grzewczego i stabilizację parametrów pracy kotła, bowiem ciepło jest odbierane zawsze na tym samym poziomie. To właśnie dzięki temu, że kocioł pracuje w optymalnych ustawieniach, można poczynić pewne oszczędności. W skali roku będzie to około 10% mniej zużytego opału. Z całą pewnością jest to dosyć sporo i warto szukać takich oszczędności.

Czy więc warto stosować grzejniki kanałowe?

Patrząc na korzystne aspekty, takie jak oszczędności czy też zwiększona przestrzeń w pomieszczeniu, raczej warto. Trzeba jednak bardzo dobrze przeliczyć poziom korzyści. Tak aby mieć pewność, iż inwestycja będzie miała możliwość się zwrócić w ciągu najbliższych maksymalnie dziesięciu lat. Chodzi o to aby nasze nowe grzejniki kanałowe miały możliwość wypracowania jakiegoś zysku zanim zajdzie konieczność ich serwisowania lub wymiany. Z reguły zaś, po 15 latach eksploatacji trzeba będzie się liczyć z pierwszymi, poważniejszymi pracami serwisowymi.

TAGI

Warning: Use of undefined constant cloogooq - assumed 'cloogooq' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/pager-10/single.php on line 79

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.

=