Część pacjentów chorych na padaczkę miewa stany, które bezpośrednio poprzedzając napad padaczkowy informują chorego o zbliżającym się napadzie. Zwiastunów napadów doświadcza około połowa pacjentów, przy czym znacznie częściej zdarzają się one w sytuacjach, kiedy chorzy cierpią na padaczkę ogniskową a nie padaczkę uogólnioną. Nie do końca wiadomo, dlaczego jedni pacjenci mają zwiastuny a inni nie, oraz od czego zależy okres czasu w jakim poprzedzają one napady.

Padaczka poprzedzona zwiastunami pozwala choremu na zachowanie większej kontroli nad swoim ciałem – można powiedzieć, że padaczka ze zwiastunami w znacznym stopniu ułatwia życie pacjenta i powoduje, że jego funkcjonowanie w świecie społecznym może być bezpieczne oraz bardziej pełne. Mimo tego, iż neurologia nie wie dlaczego niektórzy mają zwiastuny, zebrano całkiem sporą liczbę objawów, które za zwiastuny można uznać. Należą do nich: kłopoty z zasypianiem, bóle głowy, zmęczenie, zaburzenia koncentracji, poczucie że „coś się święci”. Chorzy, po jakimś czasie odczuwania zwiastunów zaczynają kojarzyć je z napadami i mogą z dużą dozą prawdopodobieństwa przewidzieć napad. Padaczka napady może pozwalać przewidywać nawet do kilku dni przed ich wystąpieniem.

TAGI

Warning: Use of undefined constant cloogooq - assumed 'cloogooq' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/pager-10/single.php on line 79

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.

=